ម៉ាឡេស៊ី និង ថៃ ក៏ដោះស្រាយព្រំដែនមិនទាន់អស់ នៅត្រួតស៊ីគ្នាតំបន់ទឹក តំបន់ជាន់ច្រើន។ នៅសមុទ្រចិនខាងត្បូង មើលៗ ប្រទេសប៉ុន្មានដែលមានបញ្ហាជាមួយចិន។ មាន ៤ប្រទេស ក្នុងនោះមាន ៣ប្រទេស ដែលគេយកវិធីត្រជាក់ឲ្យគណៈកម្មាធិការបច្ចេកទេស។ នៅពេលដែលគេធ្វើការរកស៊ីអីជាមួយគ្នានៅក្នុងតំបន់នោះ។ សួរថាគេបានបោះព្រំដែនឲ្យទៅប្រទេសណាទេ? អត់ទេ។ គេរកវិធី។ ប្រទេសមួយមានបញ្ហា ប្រើវិធីក្ដៅជល់គ្នាឥឡូវហើយ (ប្រើ)វិធីខុសៗគ្នា។ ប្រទេសខ្លះ រដ្ឋាភិបាលមួយគាត់ប្រើវិធីក្ដៅ ហើយរដ្ឋាភិបាលមួយប្រើវិធីត្រជាក់ ដោះស្រាយនៅហ្នឹង។ រឿងវាតែប៉ុណ្ណឹង។
សួរថារាជរដ្ឋាភិបាលទាំងហ្នឹងក្បត់ជាតិទេ? អត់ទេ។ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏ដូចគ្នា។ យើងធ្លាប់ប្រើប្រាស់វិធីក្ដៅវាយគ្នាហើយ។ យើងធ្លាប់ប្រើប្រាស់វិធីច្បាប់ហើយ។ យើងត្រូវចរចាបន្ថែមទៀតដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ព្រោះទំនាក់ទំនងប្រទេសទាំងពីរ ប្រទេសជិតខាង មានទំហំធំ។ រាល់ថ្ងៃនេះ នៅសភា គណបក្សប្រឆាំងថៃកំពុងតែជេររដ្ឋាភិបាលថៃថាម៉េចក៏មិនទៅយកកោះគុត មិនទៅដាក់ទ័ពនៅនេះ ដាក់ទ័ពនៅនោះ។ ឥឡូវ បើរដ្ឋាភិបាលលោត បញ្ជាទ័ពមក យើងក៏មានអាវែង អាខ្លីដែរ។ ប៉ុន្ដែសួរថាស្លាប់អ្នកណាគេ? (គឺស្លាប់) ទ័ពថៃ ទ័ពខ្មែរ។ សួរថាអ្នកដែលស្រែកហ្នឹងមានអ្នកណាទៅឬអត់? អ្នកដែលរុញ(គេ)ឲ្យទៅហ្នឹង ទៅឬអត់? ទាំងនៅថៃ អ្នកដែលគេ(ហៅ) ថាស្រឡាញ់ជាតិជ្រុលតែម្នាក់ឯង។ ដល់ស្លាប់ ស្លាប់អ្នកណា? ស្លាប់តែកូនចៅ ប្រជាពលរដ្ឋ ទាហាននៅជួរមុខហ្នឹងឯង …។
(១៩) ស្ដាប់កង្វល់ម្ចាស់ឆ្នោតជាង ៨,៤លាននាក់ដែលទៅបោះឆ្នោត និង ៦,៤លាននាក់ដែលបោះឆ្នោតឲ្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា
ជេរក៏ជេរចុះ ប៉ុន្ដែការពិតដែលយើងបានធ្វើ នឹងបន្ដធ្វើ គឺទទួលខុសត្រូវនៅក្នុងការការពារទឹកដីរបស់យើង។ សំរាប់ប្រជាជនជនខ្មែរ សម័យនេះនិងទៅអនាគត់ យើងអត់បោះបង់កាតព្វកិច្ចនេះទេ។ វិធីសាស្ដ្រធ្វើ យើងធ្វើគ្រប់វិធីក្នុងការដឹកនាំ និងទទួលខុសត្រូវរបស់យើង។ ត្រឡប់មកវិញអ្នកថា និងអ្នកធ្វើគឺតែប៉ុណ្ណឹង។ ដើម្បីឲ្យអ្នកថា សប្បាយចិត្ត ទាល់តែយើងឈឺចិត្ត ប៉ុន្ដែបើឲ្យអ្នកថាហត់ខ្លួនឯងឈឺចិត្តខ្លួនឯង យើងកុំទៅឈឺក្បាល(ជាមួយ)។ ប៉ុន្ដែយើងស្ដាប់នូវការលើកមតិ កង្វល់របស់ប្រជាជនពិតប្រាកដ។ តួអង្គខ្លះពូកែជេរ ប្រឌិតរឿងគ្រប់គ្រាន់ ទីបំផុតគឺក្លាយជាអ្នកនាំពាក្យរបស់ចលនាអីមួយនោះ។ ជេរទៅបានតំណែងមែននៅក្នុងចលនាស្អី តស៊ូស្អីទេ។ ខ្ញុំមិនដឹងទេ។ បានក្លាយជាអ្នកនាំពាក្យមែន។ មួយថ្ងៃៗ គិតតែជេរ។ ជេរទៀតចុះ។
ខ្ញុំគ្មានពេល( ឈឺក្បាលជាមួយទេ) មានតែពេលស្ដាប់កង្វល់របស់ប្រជាជន តម្រូវការបន្ថែម និងដោះស្រាយ យកភាពស្និទ្ធស្នាលជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ជាអ្នកដែលផ្ដល់ឲ្យខ្ញុំ ឱ្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា មានឱកាសបានដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលបម្រើប្រជាពលរដ្ឋ។ ខ្ញុំស្ដាប់ប្រជាពលរដ្ឋម្ចាស់ឆ្នោតជាង ៨,៤លាននាក់ ទៅបោះឆ្នោត ហើយ ៦,៤លាន នាក់បានបោះឆ្នោតឲ្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។ ១ថ្ងៃមានតែ ២៤ម៉ោងទេ ក្នុង ៥ឆ្នាំមានតែប៉ុន្មានពាន់ម៉ោងទេ។ ខ្ញុំគ្មានពេលទៅស្ដាប់អស់លោក ដែលនិយាយគ្មានហេតុផល ប្រឌិតរឿងទេ។ មានតែស្ដាប់ប្រជាពលរដ្ឋហើយខិតខំដោះស្រាយឲ្យបានច្រើនបន្ដទៀត ជូនប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើង។
(២០) អាស្រ័យលើសន្ដិភាព ស្ថិរភាព និងគោលនយោបាយត្រូវ ដើម្បីប្រែក្លាយទឹកដីខេត្តព្រះសីហនុជាសក្ដានុពល
ជាក់ស្ដែង ថ្ងៃនេះសម្ពោធសាលា អាទិត្យក្រោយទៅសម្ពោធផែទេសចរណ៍កំពត ប៉ុន្តែលើកពេលប៉ុន្មានថ្ងៃទៅចុង(ខែ)។ ផែនេះ មានអ្នកខ្លះគេថា ខ្ជះខ្ជាយលុយអត់មានអីទាំងអស់។ វាពិបាកអញ្ចឹង។ ពេលអត់ល្អថាហើយ ពេលល្អអត់មាត់មួយម៉ាត់។ ផែកំពតគ្រាន់តែធ្វើយឺតបន្ដិច ដោយសារកូវីដ-១៩ វាមករញ៉ីរញ៉ៃ។ ឥឡូវយើងបើក។ ទេសចរពីកំពតទៅកំពង់សោម ពីកំពង់សោមទៅកំពត ជិះតាម(ផ្លូវ)ទឹកហ្នឹងលឿន។ ជិះតាមផ្លូវយូរ។ ចូលជិត ១២០នាក់ដែរ តាមផែអន្ដរជាតិ។ ហ្នឹងបើកច្រកល្អ។ បន្ដិចទៀត CRUISE ធំៗ ៥ ០០០ នាក់អីជិះតាមហ្នឹងតែម្ដង។ ដើរសម្ពោធទៀត។ ថាឲ្យកាន់តែច្រើន ឈឺខ្លួនឯងទៅ ចាំខ្ញុំទៅសម្ពោធផ្គើនទៀត។ ឥឡូវមានតាំងពីប្រព័ន្ធប្រព្រឹត្ដិកម្មទឹកកខ្វក់អីនៅខេត្ដព្រះសីហនុ។
អាណត្តិមុនសម្ដេចតេជោបានសំរេចអនុម័តរាប់រយលានដើម្បីវិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនៅខេត្តព្រះសីហនុ។ អាណត្ដិនេះយើង(អនុម័ត)ជិត ១ពាន់ លាន (ដុល្លារ) សំរាប់ធ្វើផែ។ ខ្ញុំបានអនុម័តគំរោងកាល២០២៤ លើកទឹកចិត្តឲ្យខេត្តព្រះសីហនុ ដែលមានឯកឧត្តម ហ៊ាន សាហ៊ីប ជាប្រធានក្រុមការងារ។ កាលពីកូវីដ-១៩ យើងមានអគារមួយចំនួនជាប់គាំង។ មកដល់ម៉ោងនេះយើងមាន ២៨៨ គំរោងដែលបានដាក់លើកទឹកចិត្ត។ ២៦៩ គំរោងបានផ្ដល់គោលការណ៍ដើម្បីដោះស្រាយ ក្នុងនោះយើងដោះបាន ១២៣គំរោង គិតជាថវិកា ៦,៧ពាន់លាន(ដុល្លារ)នៅខេត្តព្រះសីហនុមួយនេះ ដើម្បីជំរុញសកម្មភាពឡើងវិញ។
ឆ្នាំនេះ ខ្ញុំបានពន្យាររហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២៥។ យើងទើបនឹងអនុម័តដើម្បីអនុវត្ដផែនការមេអភិវឌ្ឍខេត្តទាំង៤ ជាប់សមុទ្រ ដោយយកខេត្តព្រះសីហនុជាគោល។ ធ្វើយ៉ាងណាភ្ជាប់ប្រព័ន្ធ ecosystem នៃឧស្សាហកម្ម។ ខ្ញុំគិតថាចង់ឲ្យ GDP របស់ខេត្តព្រះសីហនុ(កើនអោយបានខ្ពស់) … អាចចាញ់តែភ្នំពេញទេ។ មិនស្រួលធ្វើត្រូវ អាចច្រើនជាភ្នំពេញទៀត។ ប៉ុន្ដែខ្ញុំនៅភ្នំពេញ ខ្ញុំយកភ្នំពេញចុះ។ រាល់ថ្ងៃលើសភ្នំពេញហើយ។ អញ្ចឹងទាល់តែភ្នំពេញខំប្រឹង។ សក្ដានុពលធំ ហើយបានផលអ្នកណា? ដូចខ្ញុំនិយាយ ដីកំពង់សោម ខេត្តព្រះសីហនុ នៅនឹងរាប់លានឆ្នាំមកហើយ មិនមែនដីនេះទើបនឹងដុះ ១ពាន់ឆ្នាំ ដែលយើងមកកកើតទេ។ ប្រែក្លាយដីនេះជាទៅជាសក្ដានុពល អាស្រ័យទៅលើលក្ខខណ្ឌ ទី១ សន្ដិភាព ស្ថិរភាព កុំឲ្យវាយគ្នា។ ទី២ គោលនយោបាយត្រូវ។ បើសិនមានគោលនយោបាយបិទខេត្តព្រះសីហនុ តើមានអ្នកណាមក? មានតែយើងបើកហើយជំរុញគ្រប់វិស័យ។
មើលកោះរ៉ុងអី សុទ្ធតែទេសចរ។ គាត់មកហើយទៅទីហ្នុង។ នៅខេត្តនេះ ថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យថែមផ្លូវល្បឿនលឿនប្រជាពលរដ្ឋរបស់យើងគាត់មក។ ខ្ញុំអាណិតតែអ្នកធ្លាប់ដេកផ្លូវ។ អ្នកខ្លះកាលមុនសុំប្រពន្ធមកកំពង់សោម ៣ថ្ងៃ ព្រោះធ្វើដំណើរ ២ថ្ងៃ ប្រជុំ ១ថ្ងៃ។ ឥឡូវផ្លូវល្បឿនលឿនប្រពន្ធលែងអោយមកមួយថ្ងៃ ព្រោះដឹងទៅតែ ២ម៉ោងទេយ៉ាងយូរ។ ក្រុមការងារមិនដឹងធ្វើម៉េច។ យើងត្រូវសម្អាត ត្រូវមើល បញ្ហាសន្ដិសុខ។ ខ្ញុំអរគុណដល់កងនគរបាល ស្នងការខេត្ត ក៏ដូចជាអាវុធហត្ថខេត្ត និងប្រជាការពារ កងកម្លាំង ដែលក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំនេះ តាំងពីជំនាន់សម្ដេច ក្រឡាហោម បានខិតខំធ្វើ ប៉ុន្តែនៅមានការងារ សេសសល់ …។
ខេត្តព្រះសីហនុនេះត្រូវបានគេវាយប្រហារជាអន្តរជាតិតែម្តង។ គេវាយប្រហារខេត្តព្រះសីហនុ ជាខេត្តដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយរឿងអាក្រក់។ យើងត្រូវជំរុញលាងឡើងវិញ។ វាយប្រហារហ្នឹងតែមួយថ្ងៃប្រឡាក់ តែធ្វើពិបាកណាស់។ យើងលាបអគារទម្រាំតែស្អាត មួយអគារនេះត្រូវការប្រហែលជាមួយអាទិត្យអីបើលាបលឿន តែបើយកភក់យកអីទៅជះ តែមួយភ្លែតប្រឡាក់ពេញហ្នឹង។ យើងត្រូវសំអាត។ សូមឲ្យសមត្ថកិច្ចនៅក្នុងខេត្ត គណៈបញ្ជាការឯកភាព ខិតខំដើម្បីបន្តជំរុញ ទប់ស្កាត់ សំអាត និងថែរក្សាសន្តិសុខនៅកន្លែងនេះ ដើម្បីជាសក្តានុពលធំ ទាំងវិនិយោគ ទាំងទេសចរណ៍ ទាំងក្នុងស្រុក ទាំងក្រៅស្រុករបស់យើងបន្តទៀត។ បន្ថែមទៅលើអ្វីដែលបងប្អូនបានខិតខំធ្វើក្នុងរយៈពេលកន្លងមកនេះ យើងធ្វើដើម្បីប្រទាក់ក្រឡាសក្តានុពល។
(២១) ២០២៥ សំអាតខេត្តព្រះសីហនុ ក៏ដូចជាខេត្តជាប់សមុទ្រ និងទូទាំងប្រទេស ជាកន្លែងមានសុវត្ថិភាពល្អ
យើងខិតខំកសាងសាលាឲ្យរឹងមាំ។ បណ្តុះមនុស្សធ្វើអ្វី? គាត់មានសុខភាពល្អ គាត់មានចំណេះ ត្រូវរកការងារឲ្យគាត់។ អញ្ចឹងជាជាងការងារក្រៅខេត្ត អ្នកខេត្តដែលនៅហ្នឹងកន្លែង រកសក្តានុពលឲ្យធំ ថែរក្សា ទាល់តែនាំវិនិយោគ នាំទេសចរមកឲ្យច្រើន។ ការងារសុវត្ថិភាព សន្តិសុខនេះល្អ។ ខ្ញុំឃើញនៅទូទាំងប្រទេសតែម្តង។ យើងមិនថាស្រុកខ្មែរគ្មានចោរលួច ចោរឆក់នោះទេ គ្មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នោះទេ ខ្ញុំមិនហ៊ានថាទេ។ យើងទទួលស្គាល់ តែយើងដាក់ផែនការពង្រឹងរឿងភូមិ ឃុំ សង្កាត់ សុវត្ថិភាពជាកន្លងមក ត្រូវធ្វើជាបន្តទៀត។ ជនជាតិអង់គ្លេស ជនជាតិខ្លះដែលមករស់នៅស្រុកខ្មែរ។ ថ្ងៃមុនមានម្នាក់មកពីប្រទេសមហាអំណាចនៅលោកខាងលិចថាដើរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាម៉ោង ១១យប់ គាត់ថត selfie គាត់ថាមិនគួរអញ្ចឹង។ គេគិតថាប្រទេសយើងជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ ប្រទេសគាត់ជាប្រទេសអភិវឌ្ឍ ប្រទេសមហាអំណាច ប៉ុន្តែនៅស្រុកគាត់មិនអាចដើរពេលយប់ម៉ោងប៉ុណ្ណេះដោយមិនមានការព្រួយបារម្ភពីការប្លន់ទូរស័ព្ទ ឬវាយប្រហារទេ។ ដើរនៅភ្នំពេញអត់មានអី។
ខេត្តសៀមរាប និងខេត្តច្រើនណាស់ដែលយើងធ្វើបាន។ នេះគឺការខិតខំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលច្រើនអាណត្តិ របស់សមត្ថកិច្ច កងនគរបាលជាតិ កងរាជអាវុធហត្ថ ប្រជាការពារដែលចូលរួមក្នុងកិច្ចការនេះ។ ធ្វើយ៉ាងណាឲ្យស្ថិរភាព សន្តិភាព សន្តិសុខរបស់យើងបានល្អ។ ខេត្តព្រះសីហនុជាខេត្តដែលមានសក្តានុពល។ កត្តាសន្តិសុខនេះដាច់ខាតត្រូវតែធ្វើ/ធានាឲ្យបាន។ យើងធ្វើបានល្អហើយ ប៉ុន្តែនៅមានបញ្ហា។ យើងត្រូវខិតខំរួមគ្នាធ្វើបន្តទៀត។ សង្ឃឹមថា២០២៥ នេះ យើងនឹងអាចឈានទៅដល់ការសំអាតខេត្តព្រះសីហនុ ជាកន្លែងដែលសុវត្ថិភាពល្អ។ យើងនឹងបន្តធ្វើ។ យើងធ្វើបានប៉ុន្មានមកហើយ យើងនៅបន្តទៀត។ ក្រៅពីនោះ ខេត្តផ្សេង ដូចគ្នា ខេត្តជាប់សមុទ្រ ខេត្តទូទាំងប្រទេស គឺសូមឲ្យសុវត្ថិភាព។ ឥឡូវនៅភ្នំពេញម៉ោង២ ម៉ោង៣ យប់ មនុស្សដើរ។ យើងមិនមែនថាពីដើមមកអញ្ចឹងទេ ពីដើមមកយើងធ្លាប់មានបញ្ហា។
កាលយើងវាយគ្នា ភ្នំពេញខ្ញុំចាំ ម៉ោង៩ យប់បិទចរាចរណ៍ហើយ។ នៅពេលមុនបោះឆ្នោតឆ្នាំ១៩៩៣ នៅភ្នំពេញសឹងតែរាល់ថ្ងៃមានផ្ទុះគ្រាប់បែកបង្កៃ។ ថ្ងៃណាដែលអត់មានផ្ទុះគ្រាប់បែកបង្កៃ ឬគេជិះម៉ូតូបោះគ្រាប់បែកក្នុងក្រុងភ្នំពេញ ជាថ្ងៃដែលថាចង់ប្លែកវិញ។ ក្រោយមកមានវគ្គមួយនោះ ក្រុមចាប់ជំរិតចាប់អី ទាល់តែឧកញ៉ារត់ចេញទៅក្រៅប្រទេស អត់ហ៊ាននៅក្នុងស្រុក។ យើងធ្លាប់ហើយបញ្ហាអសន្តិសុខ។ ដែលខ្ញុំថា ព្រហ្មម៉ាញគាត់ធ្លាប់និយាយថា ជំនាន់ ៩០ ជាងនោះ គឺជំនាន់អាសង់ប្រើពន្លឺថ្ងៃ ដោយសារឲ្យតែមេឃងងឹត អត់ហ៊ានចេញពីផ្ទះ ខ្លាចចោរប្លន់។ មនុស្សអត់ហ៊ានទៅហាត់កីឡាទេ ខ្លាចជិះទៅម៉ោង៣ ម៉ោង៤ ភ្លឺ មានការប្លន់ ឬលួច។ តែឥឡូវទៅមើលទៅ ម៉ោង៣ ម៉ោង៤។ សួរថាម៉េចដឹង? សួរក្មេងៗចូលក្លឹបម៉ោង៣ ម៉ោង៤ ចេញមកឃើញចាស់ៗ ទៅហាត់ហើយ។ អ្នកចូលក្លឹប គេចូលពីល្ងាចម៉ោង៧ តែគេចេញម៉ោង៤ ភ្លឺ ដល់អ្នកងើបហាត់កីឡាម៉ោង ៤ ភ្លឺ គេងើបហាត់។
(២២) រួមគ្នាបង្កើតឱកាស រស់នៅក្នុងសន្តិភាព សុវត្ថិភាព ជឿជាក់ថាមានសាលារៀន រៀនចប់ មានអនាគតមួយ
បានន័យថាមានសុវត្ថិភាព ២៤ម៉ោង សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច ២៤ម៉ោង ដោយសារកត្តាសន្តិសុខសំខាន់។ នេះជាអ្វីដែលយើងត្រូវរួមគ្នាបង្កើតឱកាសឲ្យប្រជាពលរដ្ឋយើង ដែលបានផ្តល់ពីសន្តិភាព រស់នៅក្នុងសន្តិភាព ហើយថែរក្សាឲ្យបាន រស់នៅក្នុងសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព រស់ដោយមានភាពជឿជាក់ថា សាលារៀនមាន រៀនចប់ យើងមានអនាគតមួយ។ ដោយមិនមានប្រការថាត្រូវចាប់ចូលទាហានវាយគ្នាទៀតទេ។ ក្មួយៗ អាចរៀបផែនការបាន ថាចង់រៀនពេទ្យ ចង់រៀន IT ចង់រៀនបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ … ព្រោះប្រទេសច្បាំងគ្នាអត់មាន(ឱកាស)ទេ។ ឥឡូវអ្នកចេះបញ្ជា drone ចេះ IT នៅអ៊ុយក្រែន នៅរូស្ស៊ី យកទៅបញ្ជា drone សង្គ្រាម … ថ្ងៃមុន ខ្ញុំមើលពាក្យស្លោកមួយ “សង្គ្រាមគឺជាទីលានដែលក្មេងៗ យុវជន អត់ដែលស្គាល់គ្នា អត់ដែលស្អប់គ្នា តែសម្លាប់គ្នា”។ សម្លាប់គ្នាដោយសារអ្វី? ដោយសារការសម្រេចចិត្តរបស់អ្នកនយោបាយចាស់ទុំ ដែលស្គាល់គ្នា ហើយស្អប់គ្នា។ សម្រេចចិត្តបង្កើតសង្គ្រាម។ តែអ្នកនយោបាយចាស់ៗហ្នឹង គាត់អត់សម្លាប់គ្នាទេ។ គាត់បញ្ជូនក្មេងៗដែលមិនដែលស្គាល់គ្នា មិនដែលស្អប់គ្នា ទៅសម្លាប់គ្នា។ នេះគឺជាធាតុពិតនៃសង្គ្រាម។
បើយើងវាយនៅព្រំដែន ទាហានខ្មែរ ទាហានថៃ ភាគច្រើនមិនដែលស្គាល់គ្នាទេ ហើយមិនដែលស្អប់គ្នាផង។ ជួនកាលចែកបាយទឹកគ្នា ដើរល្បាតជាមួយគ្នា តែដល់វាយគ្នា មានតែសម្លាប់គ្នា។ ការសម្រេចចិត្តខាងនយោបាយជាកត្តាធំណាស់។ នេះហើយដែលរាជរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ប្រកាន់ជំហរខិតខំដោះស្រាយដោយសន្តិវិធី ការពារម៉ឹងម៉ត់ អធិបតេយ្យភាព ប្រើប្រាស់ឲ្យអស់លទ្ធភាពវិធានការច្បាប់ និងវិធានការបច្ចេកទេសទាំងអស់ ដើម្បីចៀសផុតការកាប់សម្លាប់គ្នា ដោយមិនចាំបាច់ … តែយើងនឹងត្រៀមលក្ខណៈដើម្បីការពារទឹកដី រួមទាំងមធ្យោបាយយោធា បើសិនជាការមានការរំលោភបំពានបែបនោះ។ ការសម្រេចចិត្តវាយគ្នាតែមួយភ្លែតទេដោយអ្នកនយោបាយ ប៉ុន្តែស្លាប់ទាហាន ស្លាប់យុវជន ក្មេងៗដែលអត់ដឹងរឿង អត់ដែលស្អប់គ្នា លើកកាំភ្លើងបាញ់គ្នា។ នេះគឺជាធាតុពិតនៃសង្រ្គាម ធ្វើឲ្យវេទនាប្រពន្ធកូន ក្លាយជាមេម៉ាយ ទៅជាក្មេងកំព្រា។
(២៣) សន្តិភាពប្រៀបដូចជាខ្យល់ មើលមិនឃើញ តែមានតម្លៃមហិមាពេលដែលបាត់
មិនស្រួលទេ វាយគ្នានៅព្រះវិហារ វាយគ្នានៅតំបន់តាក្របី។ ខ្ញុំចាំល្ងាចមួយនោះ ខ្ញុំត្រូវបញ្ជូនកម្លាំងពិសេសឡើង។ ហៅមកប៉ុន្មាននាក់។ ក្នុងនោះមាន ១នាក់ទើបការបានមួយអាទិត្យគត់។ បទបញ្ជាឡើងទៅយប់ហ្នឹង … ពេលដែលចេញពីសំរោងទៅជួរមុខ គឺគ្រាប់ប្លោងចូលមក។ ឡានហ្នឹងគេចគ្រាប់។ ទើបការបានមួយអាទិត្យគត់ គ្មានជំរើស។ បទបញ្ជាត្រូវធ្វើ។ ខាងថៃ ទាហានក៏ដូចគ្នា។ នេះហើយដែលយើងត្រូវធ្វើម៉េចថែរក្សាសុខសន្តិភាព ដែលគេថាឮតែពាក្យសន្តិភាពនេះ ធុញ។ ខ្ញុំនិយាយឲ្យធុញ ទាល់តែដេកយល់សប្តិ ក៏ត្រូវតែនិយាយដែរ កុំឲ្យវាបាត់ឲ្យសោះ។ សន្តិភាពដូចខ្យល់។ យើងមើលជុំវិញអត់ឃើញខ្យល់។ យើងគិតថាអត់តម្លៃទេ។ យើងងាកមើលថា ៥៧០ ហ្នឹងថ្លៃប៉ុណ្ណេះ តែខ្យល់ free តែមានតម្លៃមហិមា។ ដក្យល់ចេញភ្លាម គឺចប់តែម្តង។ អញ្ចឹងខ្យល់មានតម្លៃពេលដែលវាបាត់។
សន្តិភាពមានតម្លៃគ្រប់ពេល។ អ្នកខ្លះទាល់តែបាត់បានចាប់អារម្មណ៍។ កុំគិតថា(សង្គ្រាម)មិនអាចកើត(ទៅបាន) សម័យនេះហើយ។ អត់ទេណា។ មើលទៅពិភពលោក។ ប្រទេសដែលមិនធ្លាប់វាយគ្នាសោះ ក៏វាយគ្នាបាន។ ម្សិលមិញ ជួបជាមួយខាងធនាគារពិភពលោក និងថ្នាក់ដឹកនាំមួយចំនួនរបស់អាស៊ាន មានការលើកឡើងថាយើងហេង។ តំបន់អាស៊ានគឺជាតំបន់ដែលនៅស្ថិរភាព។ មើលតំបន់ផ្សេងទៀតទូទាំងពិភពលោក វាយគ្នាស្ទើតែគ្រប់តំបន់។ អឺរ៉ុបក៏វាយគ្នា អាហ្វ្រិកក៏វាយគ្នា។ អាមេរិកខាងត្បូងក៏សង្រ្គាមគ្រឿងញៀន សង្រ្គាមសេដ្ឋកិច្ចអី។ មជ្ឈិមបូព៌ា។ នៅអាស៊ីរបស់យើងនៅមានស្ថេរភាព … នេះហើយគឺជាអ្វីដែលយើងត្រូវការ។ ប្រទេសនៅក្នុងអាស៊ានក៏មានប្រទេសកំពុងតែវាយគ្នា កំពុងមានការបែកបាក់។ យើងសំណាងថាឥឡូវយើងបើក។
ឯកឧត្តម សៅ សុខា ប្រាប់ខ្ញុំថា អង្គុយនៅស្តាតមើលគេប្រកួតបាល់ទាត់។ គាត់អង្គុយមើល Facebook ឃើញក្មេងៗ កំពុងសម្លាប់គ្នានៅអ៊ុយក្រែន YouTube បង្ហោះរឿងសមរភូមិ។ គាត់ងាកមកវិញឃើញក្មេងៗ ខ្មែរកំពុងតែហ៊ោកញ្រ្ជៀវមើលបាល់ទាត់។ គាត់ថាសំណាង។ គាត់ស្រមៃកាលពីឆ្នាំ៧០ ជាងមុន គេជម្លៀសពីទីក្រុងភ្នំពេញ។ គេជម្លៀសមកដាក់នៅស្តាត។ គាត់ងាកទៅវិញថា ក្មេងៗជំនាន់នេះសំណាង។ កាលពីជំនាន់គាត់ ពីឆ្នាំ១៩៧៥ ហ្នឹងគេជម្លៀសមកដាក់នៅហ្នឹង។ គាត់មិនដឹងទៅណា។ សម័យឥឡូវ ក្មេងៗសប្បាយទៅផ្ទះវិញ មានផ្ទះនៅ មានអនាគត។ យើងត្រូវរួមគ្នាការពារឯករាជ្យជាតិ ការពារសន្តិភាព ការពារការអភិវឌ្ឍ ជំរុញការអភិវឌ្ឍរបស់យើង។
(២៤) សិក្សា និងចាប់ឱកាស កុំធ្វើជាបន្ទុករបស់សង្គម តែជាធនធានរបស់សង្គមជាតិ និងគ្រួសារ
ពិសេសក្មួយៗ ដែលជាអនាគតរបស់ប្រទេស។ ថ្ងៃនេះមានឪពុកម្តាយមក។ ខំសិក្សា ខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រចាប់យកឱកាស ព្រោះខ្លួនឯងជាអ្នកសម្រេចចិត្តខ្លួនឯងថាយើងជាបន្ទុកសង្គមឬមួយក៏យើងជាធនធានរបស់សង្គម។ បើយើងជាមនុស្សដែលមានគុណធម៌ សីលធម៌ យើងមានចំណេះដឹង សមត្ថភាព យើងជាធនធានរបស់សង្គមជាតិរបស់គ្រួសារ។ ផ្ទុយទៅវិញ បើយើងជាអ្នកដែលប្រព្រឹត្តអំពើមិនគប្បី គ្រឿងញៀន កាប់ចាក់ យើងមិនមែនជាធនធានទេ យើងជាបន្ទុកសម្រាប់គ្រួសារ ហើយបន្ទុកខ្លួនទៀត។ សូមកុំធ្វើជាបន្ទុកដល់សង្គម។ សូមខិតខំប្រើប្រាស់ឱកាសរបស់ខ្លួន កសាងខ្លួនជាធនធាន សម្រាប់ខ្លួនឯងសម្រាប់គ្រួសារ សម្រាប់សង្គមជាតិ ខំប្រឹងរៀនសូត្រ។ សាលាថ្មីល្អហើយ ប៉ុន្តែមិនប្រាកដថាសិស្ស ពូកែជាងមុនទេបើមិនរៀន។ អង្គុយមុខហ្នឹងសុទ្ធតែថ្នាក់ទី១១ ថ្នាក់ទី១២ ហើយ ខំប្រឹងរៀនសូត្រ។ សាលាថ្មីមិនមែនបានន័យថាជាប់ទាំងអស់ទេ។ ទាល់តែខំរៀន។ ពរជ័យពីឪពុកម្តាយជាការល្អលើកទឹកចិត្ត ពរជ័យពីគ្រូ ប៉ុន្តែតែធ្វើអត់ត្រូវ ធ្លាក់ហើយ។ ទាល់តែខំប្រឹងរៀនសូត្រ។
រៀនទោះបីជាពេលខ្លះអ្នកហេង QCM ពូកែទាយត្រូវ តែអត់ចេះ តែពេលចេញទៅធ្វើការអត់មានហេងរហូតទេ។ គេហៅទៅធ្វើការ គេឲ្យធ្វើជំនួយការរដ្ឋបាលសរសេរអក្សរអត់ត្រង់ជួរ គេឲ្យធ្វើគណនេយ្យបូកលេខ ខុសរហូតចប់ហើយ។ នេះគឺខ្លួនឯង។ ឪពុក-ម្តាយ អត់នៅជាមួយយើងរហូតទេ។ យើងធំហើយ។ ខ្ញុំជឿថាក្មួយៗនៅទីនេះ ជាធនធានដែលមានឱកាស អាចដឹង/យល់ពីតម្លៃ ហើយជាពិសេសទំហំទឹកចិត្តឪពុក-ម្តាយ ដែលលះបង់ចង់ឲ្យតែក្មួយបានល្អ។ សំខាន់បំផុត គឺថាដោយគន្លងធម៌ អត់ខូច អត់មានបញ្ហា អត់វាយគេ អត់គេវាយ រៀន លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏សប្បាយចិត្តដែរ។ គាត់ចង់តែអ៊ុតមើលទេ។ សិស្សចេញពីសាលាហ្នឹង មើល២០ ឆ្នាំ៣០ ឆ្នាំទៀតទៅដល់ណា? ឪពុក-ម្តាយដូចគ្នា។ ខេត្តរដ្ឋាភិបាលក៏ដូចគ្នា។ យើងដើរអួតប្រាប់គេថាមានធនធានក្មេងៗច្រើនណាស់ ប៉ុន្តែគេសួរមកវិញ តើខ្ញុំត្រូវការអ្នកជំនាញខាងណេះៗ មានអត់ យើងត្រូវតែប្រាប់ថាមាន។ មានពិតប្រាកដ។
(២៥) “ខ្មែរធ្វើបាន” គឺពីបាតដៃទទេរហូតឯករាជ្យម្ចាស់ការ ជាទីផ្សារសេរី ប្រជាធិបតេយ្យ និងចូលរួមរក្សាសន្តិភាពពិភពលោក
យើងអាចធ្វើបាន។ ពាក្យថាខ្មែរធ្វើបាន មិនមែនសំដៅតែហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនោះទេ ប៉ុន្តែសំដៅទៅលើការរួមគ្នា ការកសាងពីបាតដៃទទេរហូតដល់យើងមានឯករាជ្យម្ចាស់ការ តាំងពីប្រទេសដែលគេកៀសចេញមិនឲ្យចូល បានន័យថាជាប្លុកមួយដែលពីមុនមិនឲ្យចូលក្នុងប្លុកសេរី។ ឥឡូវទៅជាប្រទេសសេរី ទីផ្សារសេរី ប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យ ប្រទេសដែលរួមគ្នាកសាង ថែរក្សាសន្តិភាពពិភពលោក បញ្ជូនទ័ពយើងចេញទៅក្រៅ(រក្សាសន្តិភាព) ហើយប្រជាពលរដ្ឋយើងក្លាយទៅជាប្រជាពលរដ្ឋមួយ ដែលគេទទួលស្គាល់។ ប្រទេសជាតិយើងតាំងពីធនធាន មរតក វប្បធម៌ដែលអត់អ្នកណាហ៊ានមកស្គាល់ ទៅជាប្រទេសដែលមានធនធានសម្បត្តិវប្បធម៌ មិនត្រឹមតែថ្នាក់ជាតិ អាចបង្ហាញប្រជាជនយើងទេ។ យើងបានដាក់សម្បត្តិវប្បធម៌ជាបេតិភណ្ឌពិភពលោក ឲ្យពិភពលោកបានស្គាល់។ នេះហើយជាមោទនភាពដែលយើងបានកសាងរួមគ្នា។ បានន័យថាខ្មែរធ្វើបាន។ ធ្វើបានបែបនេះ បញ្ចប់សង្គ្រាមជាង ៥០០ឆ្នាំមកឯកភាពជាតិ ហើយកសាងជាតិយើងបានរឹងមាំ និងធានាភាពម្ចាស់ការរបស់យើងបានគ្រប់វិស័យ។ នេះហើយខ្មែរធ្វើបាន។ សង់អគារខ្ពស់។
ពីឆ្នាំ ៩០ជាង ប្រហែលជាយើងត្រូវការជាងពីប្រទេសក្រៅ។ អគារ hotel ១០ឬ ២០ ជាន់នៅភ្នំពេញ ពីមុនយើងត្រូវការជាងពីក្រៅ។ ឥឡូវកូនខ្មែរធ្វើបាន។ ស្អីៗ ដូចគ្នា។ ខ្ញុំគិតថាខេត្តព្រះសីហនុអាចក្លាយទៅជាខេត្តដែលកាន់តែមានសក្តានុពល គឺពឹងផ្អែកទៅលើកូនខ្មែរភាគច្រើន។ គ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ ទាំងមន្រ្តីរាជការដែលធ្វើផែនការទាំងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធដែលអនុវត្តធានានូវបរិស្ថានសុវត្ថិភាព និងភាពម្ចាស់ការក្នុងការដឹកនាំគ្រប់វិស័យរួមទាំងវិស័យឯកជន ធនាគារអន្តរជាតិក៏ដោយ មកដាក់នៅនេះ។ ឥឡូវភាគច្រើនសុទ្ធតែដឹកនាំដោយសាខា សុទ្ធតែកូនខ្មែរធ្វើ manager មានសាខាធំអាចគេមាន share ខ្លះ។ ប៉ុន្តែ ដោយសារការបណ្តុះបណ្តាល ខ្ញុំជឿថាលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ នៅទីនេះភាគច្រើនសុទ្ធតែ … មិនស្រួលរៀនក្រោយខ្ញុំផង។
មានអ្នកណាបាក់ឌូប្លិ៍មុនឆ្នាំ ១៩៩៣ទេ? សុទ្ធតែបាក់ឌូប្លិ៍ ១៩៩៣ ១៩៩៤ ស្រករខ្ញុំដែរ។ បានន័យថាសុទ្ធតែមូលដ្ឋានដែលកសាងក្រោយ១៩៧៩។ សុទ្ធតែរៀនក្រោយ១៩៧៩ នៅទីនេះ។ ហ្នឹងជាសក្ខីភាពជាក់ស្តែង សមត្ថភាពខ្មែរបានដឹកនាំសាលា ពង្រឹងសាលា កសាងសាលាបណ្តុះបណ្តាលកូនខ្មែរតទៅទៀត។ ហ្នឹងហើយជាសមត្ថភាព ដែលយើងអបអរសាទរថ្ងៃនេះ គឺអបអរសាទរសមត្ថភាពដែលខ្មែរយើងអាចធ្វើបាន ម្ចាស់ការគ្រប់វិស័យ ហើយយើងនឹងបន្តធ្វើតទៅទៀត។ យើងនិយាយពាក្យធ្វើ ពាក្យថាឲ្យគេថាចុះ យើងធ្វើតទៅទៀត ធ្វើបានឲ្យកាន់តែច្រើន រួមគ្នាឲ្យកាន់តែច្រើន។
សូមអំពាវនាវឲ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ទន្ទឹមនឹងការអរគុណចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងនៅក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ណែនាំទៅដល់ក្មួយៗ ក៏សូមបន្តខិតខំ ដើម្បីពង្រឹងខ្លួន និងពង្រឹងការជំរុញបណ្តុះបណ្តាលកូនខ្មែរតទៅទៀត ជាកូនរបស់យើង កូនទីពីររបស់យើង។ ក៏អរគុណទៅដល់ឪពុកម្តាយ មាតាបិតា ដែលបានខិតខំលះបង់ ដើម្បីរកធនធានថវិកា ធានាផ្គត់ផ្គង់ឲ្យកូនមករៀន ឲ្យចៅមករៀន ឲ្យក្មួយមករៀន … ជាពិសេសជាថ្មីម្តងទៀត ក្មួយៗខំប្រឹងរៀន ខំប្រឹងរៀន ដើម្បីអនាគតខ្លួន អនាគតគ្រួសារ ទាំងអនាគតប្រទេសជាតិ។ ជូនពរឯកឧត្តម លោកជំទាវ អស់លោក លោកស្រី លោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់ ឲ្យទទួលបាននូវសេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើនក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មីខាងមុខនេះ។ សូមទទួលបាននូវពុទ្ធពរ និងពរទាំង ៥ ប្រការ គឺអាយុ វណ្ណៈ សុខៈ ពលៈ និងបដិភាណៈ កុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡើយ។ ថ្ងៃនេះសម្រាប់យុវជនកាយឫទ្ធិកម្ពុជា, កាកបាទក្រហម, សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា, យុវជនស្រឡាញ់សន្តិភាព, យុវជនក្រុម៨, ចលនាយុវជន ១៥៧, សមាគមនារីដើម្បីសន្តិភាពការអភិវឌ្ឍ យុវជននិស្សិត អ.ម.ទ, សមាគមរាជសីហ៍, និស្សិតក្រុម ១៨ (ចំនួន) ៤៧០ នាក់ យើងមាន ថវិកាក្នុងម្នាក់ៗ ២ម៉ឺនរៀល។ ជូនលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ៤៥១ នាក់ ម្នាក់ៗថវិកា ៥ម៉ឺនរៀល។ ក្មួយៗ សិស្សានុសិស្ស ៨០៥ នាក់ ម្នាក់ៗ សៀវភៅ ២ក្បាល ប៊ិច១ ដើម ថវិកា ១ម៉ឺនរៀល។ ជូនវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន វាលរេញ ថវិកា ២លានរៀល។ ជូនវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ព្រៃនប់ ថវិកា ២លានរៀល។ ជូនប្រធានមណ្ឌលសុខភាពគ្រូពេទ្យ ៧០ នាក់ ថវិកា ១០ម៉ឺនរៀល ។ សាលាស្រុកព្រៃនប់ ថវិកា ២ លានរៀល។ ក្រុមគ្រូពេទ្យប្រចាំការក្នុងអង្គពិធី ថវិកា ៣ លានរៀល។ ក្រុមតន្ត្រី ថវិកា ៥លានរៀលផងដែរ។ ក្រុមតន្ត្រីថ្ងៃនេះ មានអ្នកនាង ម៉េង កែវពេជ្ជចិន្តា បង្ហាញមុខតិចមើល មានហ្វេនៗខាងក្រោយច្រើន។ អ្នកនាង ឆេង សូរិយា លោក ឃុន វុត្ថា អ្នកនាង ចម្រើន សុភ័ក្រ លោក រិន សាវ៉េត កញ្ញា ម៉ង់ ចាន់កញ្ញា លោក ប៊ុន ជំនោរ អ្នកនាង ឆោម និមល លោក ខៀវ សម្បត្តិរិទ្ធី អ្នកនាង ខាត់ សួស្តី។ យើងក៏មានក្រុមតន្រ្តីអង្គភាពប្រឆាំងភេរវកម្ម មាននាយចយ កង សុវណ្ណរ៉ា តាចំប៉ី ក្រុមតន្ត្រីរបស់យើង និងអ្នកចម្រៀងផងដែរ។ អរគុណ បានចូលរួមអបអរសាទរថ្ងៃនេះ។ សូមជូនពរ សូមជម្រាបលាទាំងអស់គ្នាផងដែរ៕