ទី១៧. ក្រសួងទេសចរណ៍ ត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់បុគ្គលិក ដែលបម្រើសេវា។ ក្នុងន័យនេះ, ក្រសួងទេសចរណ៍ត្រូវរៀបចំប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងបុគ្គលិកក្រៅប្រព័ន្ធ ឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់ចូលមកក្នុងប្រព័ន្ធ និងទទួលអត្ថប្រយោជន៍ដូចជាបុគ្គលិកក្នុងប្រព័ន្ធផ្សេងទៀត(នេះខ្ញុំបានលើកជាពិសេសរឿងស្តង់ដា រឿងប្រវត្តិសាស្រ្តដើម្បីឲ្យគាត់យល់)។
(២៩) អ្វីដែលបញ្ឈប់គឺកាតព្វកិច្ចបង់លុយសម្រាប់ការសិក្សានៃសិស្សនៅសាលាជំនាន់ថ្មី ដោយរដ្ឋទទួលរ៉ាប់រង
ខ្ញុំបានលើកចំណុចទាំង ១៧នេះ ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងវិស័យទេសចរណ៍។ បងប្អូននៅទីនេះ ២ថ្ងៃកន្លះ ប្រហែលជារាងធ្លាក់ភ្នែកបន្តិចហើយ។ ប៉ុន្តែ ខ្ញុំសុំបន្ថែមបន្តិចទៅលើរឿងនេះ តែប្រហែលអ្នកនៅក្នុងនេះក៏មានពាក់ព័ន្ធដែរ។ វាមិនពាក់ព័ន្ធទេសចរណ៍ទេ តែវាពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងរឿងអប់រំ។ ម្សិលមិញ ខ្ញុំបានលើកនៅបិទសន្និបាតប្រចាំឆ្នាំរបស់ក្រសួងអប់រំពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសាលាជំនាន់ថ្មី និងមណ្ឌលសិក្សាទំនើប។ អ្នកមានកូនមានប្អូនរៀននៅសាលាជំនាន់ថ្មី សុទ្ធតែអ្នកជំនាន់ចាស់។ ព្រោះនេះជាការផ្សាយបន្តផ្ទាល់ ខ្ញុំសូមយកវេទិកានេះពន្យល់ប្រជាពលរដ្ឋរាប់លាននាក់។ ម្សិលមិញ ខ្ញុំបានប្រកាសផ្អាក/ឈប់ឲ្យមានការរៀបចំបន្ថែមមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើប ដែលរៀបចំនៅថ្នាក់បឋមនិងថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ។ បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនមានការយល់ច្រឡំ និងព្រួយបារម្ភថាសាលាដែលត្រូវឱ្យផ្អាកហ្នឹងជាសាលាជំនាន់ថ្មី។
ខ្ញុំសុំបញ្ជាក់ថាសាលាជំនាន់ថ្មី និងមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបនេះខុសគ្នា។ ចំពោះសាលាជំនាន់ថ្មី យើងកំពុងមានសាលាចំនួន១៣ ដំណើរការ ហើយយើងក៏គ្រោងនឹងដាក់(ឱ្យដំណើរការ)មួយទៀតនៅឆ្នាំ២០២៦។ មិនត្រឹមមិនមានគម្រោងបិទសាលាជំនាន់ថ្មី ប៉ុន្តែយើងនឹងពិនិត្យលទ្ធភាពដើម្បីពង្រីកបន្ថែមទៀត។ សាលាជំនាន់ថ្មីជាសាលាបង្កើនសមត្ថភាព និងលទ្ធភាពជូនប្រជាពលរដ្ឋយើងក្នុងការគ្រប់គ្រង និងដឹកនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ។ ខ្ញុំសូមបញ្ជាក់អត់មានការលុប អត់មានការបិទសាលាជំនាន់ថ្មីទេ។ យើងនៅបន្តគាំទ្រ។
សាលាជំនាន់ថ្មីនេះគឺសាលារដ្ឋជាអ្នកគ្រប់គ្រង ទាំងនាយកទាំងគ្រូទាំងកម្មវិធីសិក្សា … អនុវត្តស្តង់ដាបង្រៀនតែមួយសម្រាប់សិស្សទាំងអស់គ្នា។ យើងមិនបញ្ឈប់សាលានេះទេ។ ចំពោះសាលាជំនាន់ថ្មីនេះ អ្វីដែលបញ្ឈប់គឺឪពុកម្តាយដែលពីមុនមានកាតព្វកិច្ចបង់លុយទៅសាលានេះ ឥឡូវយើងបានបញ្ឈប់ការបង់លុយហើយ គឺរដ្ឋរ៉ាប់រង។ ឪពុកម្តាយមានសិទ្ធិស្ម័គ្រចិត្តចូលទៅកន្លែងខ្លះដើម្បីប៉ះប៉ូវថែម ប៉ុន្តែកាតព្វកិច្ចបង់លុយរបស់មាតាបិតាទៅសាលាជំនាន់ថ្មីជាកាតព្វកិច្ចនោះ គឺបានបញ្ឈប់។ ប៉ុន្តែមិនបានបញ្ឈប់(ការរៀននិងបង្រៀននៃ)សាលាជំនាន់ថ្មីទេ។ យើងនៅបន្ត។
(៣០) មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើប វិនិយោគដោយឯកជន ១៥ឆ្នាំ ក្នុងសាលារដ្ឋ នឹងនាំដល់ រដ្ឋបាត់ម្ចាស់ការនិងបង្កើតគម្លាតរវាងសិស្ស
អំពីមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើប ហេតុអ្វីបានជាខ្ញុំត្រូវធ្វើការសម្រេចចិត្តបញ្ឈប់? មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបនេះស្រដៀងសាលាជំនាន់ថ្មី ប៉ុន្តែជារូបមន្ត BOT របស់ក្រុមហ៊ុនឯកជន ដែលមានការវិនិយោគរយៈពេល ១៥ឆ្នាំនៅក្នុងសាលារដ្ឋ។ បានន័យថាម៉េច? សាលាមួយ ពេលដែលចុះ MOU គឺផ្តល់អគាររបស់រដ្ឋមួយ ឬពីរឲ្យក្រុមហ៊ុនឯកជនដើម្បី ទី១ អនុវត្តគម្រោងការអប់រំដូចសាលាឯកជនដែរ គឺយកកម្មវិធីជាតិបូកជាមួយកម្មវិធីបន្ថែម មានកុំព្យូទ័រអីហ្នឹង ប៉ុន្តែគ្រប់គ្រងដោយឯកជន។ សាលាទាំងមូលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋ ប៉ុន្តែអគារប៉ុន្មាននៅក្នុងហ្នឹងគ្រប់គ្រងដោយឯកជន។ ទី២ សាលាប្រភេទនេះ បង្រៀនពេញម៉ោង។ បានន័យថាប្រើទីតាំងរដ្ឋ ប្រើប្រាស់អគាររដ្ឋប្រើប្រាស់គ្រូរដ្ឋ ប្រើប្រាស់ម៉ោងរដ្ឋ ដើម្បីបង្រៀនឯកជន។ ទី៣ សាលាមានកម្មវិធី២។ កម្មវិធី១ របស់ថ្នាក់ជាតិ ដែលត្រូវតាមក្រសួងអប់រំ បន្ថែមកម្មវិធីដូចជាកុំព្យូទ័រអីហ្នឹងដូចសាលាឯកជនដែរ។ អ្វីដែលខុសពីសាលាជំនាន់ថ្មីគឺសិស្សបែងចែកជាពីរ។ សិស្សដែលបង់លុយរៀននៅសាលានេះ សិស្សដែលអត់មានបង់លុយអង្គុយនៅមួយផ្នែកផ្សេងនៃសាលា ដែលខ្ញុំហៅថាស្តង់ដា ២នោះ។
ពិតណាស់ ពីមុនសាលាជំនាន់ថ្មីក៏ដោយបង់កាតព្វកិច្ច។ ឪពុកម្តាយខ្លះបង់កាតព្វកិច្ចហើយ ឪពុកម្តាយខ្លះគាត់ក្រីក្រអត់បង់ទេ។ គេអនុគ្រោះ។ ប៉ុន្តែអត់មានស្តង់ដា ២ទេ រៀនជាមួយគ្នា។ កម្មវិធីជាមួយគ្នាក្នុងសាលា លើកលែងតែវិទ្យាល័យស៊ីសុវត្ថិមួយដែលបែងចែក ក្រៅពីហ្នឹងគឺស្តង់ដាតែមួយទាំងបឋម ទាំងអនុវិទ្យាល័យ។ យើងអត់មានស្តង់ដា ២ទេ អត់មានបែងចែកសិស្សជា២ អ្នកបង់លុយរៀនមួយផ្នែក អ្នកអត់បង់លុយរៀនមួយផ្នែកទេ … ខ្ញុំទទួលស្គាល់ថា ការងារនេះមិនមែនធ្វើឡើងដោយចេតនាអាក្រក់របស់ក្រសួង របស់មន្ទីរ ឬរបស់នាយកដ្ឋាន របស់សាលាទេ តែក្នុងគោលដៅរករូបមន្តដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពសាលា ដើម្បីអនុវត្តកម្មវិធីទំនើប។
មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបនេះ ក៏ជារូបមន្តដែលក្រសួងចេញដែរ តែជារូបមន្តដែលយកវិស័យឯកជនចូលរួម។ រូបមន្តនេះមិនអាចទទួលយកបានទេ។ ដូចខ្ញុំនិយាយអញ្ចឹង ទី១ មិនត្រឹមតែជួលអគារដែលបង្រៀនក្រៅម៉ោងរៀនគួរ រៀនអីទេ គឺដាក់បន្ទុកបញ្ហា។ រឿងអី។ ដាក់ទី១ រដ្ឋបាត់ភាពម្ចាស់ការ។ អគាររបស់រដ្ឋដែលកសាងនៅក្នុងហ្នឹង ១០អគារ ឥឡូវអស់២ ហើយ។ យើងពិបាក។ ឥឡូវវិស័យឯកជនគ្រប់គ្រង។ ពិតណាស់ នាយកសាលាត្រូវដឹកនាំរួម តែមាន២ផ្នែក។ ទី២ មានស្តង់ដា បង្កើតគម្លាតនៅនឹងភ្នែក។ បើសាលាឯកជននៅក្រៅរបង ឆ្លងផ្លូវមកសាលារដ្ឋ មិនអីទេ តែនេះនៅក្នុងបរិវេណជាមួយគ្នារវាងសិស្សដែលចូលទៅរៀនសុទ្ធតែ computer ដោយសារបង់លុយមួយឆ្នាំ៤០០ ទៅ៥០០ ឯសិស្សដែលអត់លុយបង់(មិនបានរៀន តែ)នៅក្នុងសាលាជាមួយគ្នា។
ជាសាលាដែលរដ្ឋរកលុយមកវិនិយោគ។ រដ្ឋចេញលុយរាប់រយលានប្រចាំឆ្នាំ កសាងសាលារដ្ឋផ្តល់ការអប់រំមិនគិតលុយដល់កូនចៅប្រជាពលរដ្ឋ។ អញ្ចឹង មិនអាចយកទីតាំងរដ្ឋធ្វើការឯកជនបានទេ។ ខ្ញុំសុំការយោគយល់។ បើសិនជាឲ្យគឺវាអត់សមធម៌នឹងក្រុមហ៊ុនឯកជនផ្សេងៗ។ អញ្ចឹងបន្តិចទៀតក្រុមហ៊ុនខាង western អីលែងទៅវិនិយោគសាលាធ្វើអគារថ្មីហើយ គឺគាត់ទៅជួលសាលាដៃគូយកអគារក្នុងហ្នឹងធ្វើតែម្តង។ នេះនឹងបង្កើតបន្ទុកដល់រដ្ឋ។ ហេតុអ្វីបានជារដ្ឋឲ្យវិស័យឯកជនវិនិយោគ? ដើម្បីឲ្យគាត់ទៅជួយវិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបន្ថែម ជួយស្រូបសិស្សយើង ព្រោះរដ្ឋអត់មានអគារគ្រប់។ អញ្ចឹង សិស្សមួយចំនួនទៅហ្នឹង តែបើយើងដាក់រូបមន្តនេះ គឺសាលាវិនិយោគឯកជនហ្នឹងមកយកមួយផ្នែកនៃអគាររបស់រដ្ឋដែលកំពុងតែខ្វះ អញ្ចឹងធ្វើឱ្យកាន់តែខ្វះបន្ថែមទៀត។ បើសិនជាកូនចៅកាន់តែកើន យើងកាន់តែខ្វះអគារ ព្រោះអគារមួយចំនួនបាន ជួល ១៥ឆ្នាំឲ្យទៅវិស័យឯកជនទៅហើយ។ នេះដែលខ្ញុំមិនអាចអនុញ្ញាតបន្តទៅទៀត។
បើសិនជាឲ្យតទៅទៀត យូរឬឆាប់ត្រូវតែបើកឲ្យទាំងអស់គ្នាគ្រប់ខេត្តទាំងអស់។ គ្រប់សាលាទាំងអស់នឹងមានរូបមន្តស្រដៀងៗគ្នា។ អញ្ចឹង បើក្នុង ១០០០០ សាលា យើងឲ្យតែ ១០ភាគរយចុះ វានឹងមាន ១០០០ សាលា ហើយបើមួយសាលាបាត់មួយអគារ ឬពីរអគារ ក៏បាត់ ១០០០ ទៅ ២០០០ អគារ។ សំខាន់បំផុត វាបង្កើតស្តង់ដា២ ក្នុងសាលាតែមួយ ហើយប្រើប្រាស់ធនធានថវិការបស់រដ្ឋ ធនធានមនុស្សរបស់រដ្ឋ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់រដ្ឋវិនិយោគ កសាង។ ពិតណាស់ឯកជនគាត់ដាក់លុយដើម្បីជួសជុលបំពាក់ ប៉ុន្តែសម្រាប់ ១៥ ឆ្នាំគាត់ប្រើដដែល អញ្ចឹងសាលាផ្សេងៗទៀតដែលខំសុំច្បាប់ជួលអគារធ្វើអគារដើម្បីធ្វើនោះ គាត់នឹងបែរមកប្រើរូបមន្តនេះព្រោះស្រួល។
(៣១) បញ្ឈប់រៀបចំសាលាតាមរូបមន្តមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបបន្ថែមទៀត តែការអនុវត្តមានភាពបត់បែន
នេះហើយគឺជាមូលហេតុដែលខ្ញុំសម្រេចចិត្តដើម្បី បញ្ឈប់ការរៀបចំសាលាតាមរូបមន្តមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបបន្ថែមទៀត។ ប៉ុន្តែ នៅក្នុងការអនុវត្ត ក៏មានភាពបត់បែនដែរ។ សម្រាប់ឥឡូវ គោលការណ៍ដែលខ្ញុំចារ ថ្ងៃ៣១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ យើងមាន ១៨សាលា ក្នុងនោះ ១០សាលា បានចាប់ផ្តើមហើយរយៈពេល ២ខែ។ អញ្ចឹង ដោយទើបនឹងចាប់ផ្តើមដំបូង ខ្ញុំបានអនុញ្ញាតឲ្យរហូតដល់បញ្ចប់ឆ្នាំនេះ ចាំយើងត្រឡប់មកវិញ កុំឲ្យដល់ ១៥ឆ្នាំ ព្រោះគាត់រៀនបាន ៣ទៅ ៤ខែ ទុកពេលវេលាដើម្បីសម្របមកវិញ។ ចំពោះសាលាដែលបានអនុវត្តប៉ុន្មានឆ្នាំហើយ ខ្ញុំឲ្យក្រសួងអប់រំចរចាជាមួយសាលារកដំណោះស្រាយកាត់បន្ថយពេលវេលា ហើយឈានទៅដល់ការគិតគូររបស់រដ្ឋ ទទួលយកមករ៉ាប់រងវិញក្នុងកម្រិតណាមួយដើម្បីកុំឲ្យក្មួយៗ មានបញ្ហាលំបាក។
យើងក៏គិតពីសិស្ស គិតពីមាតាបិតាដែរ។ អញ្ចឹងកុំឲ្យគ្រាន់តែសម្រេចភ្លាម ស្រាប់តែបិទទាំងអស់។ សាលាដែលបានគ្រោងធ្វើមាន ១៨។ ខ្ញុំចេញគោលការណ៍ ៣ចំណុច ទី១ បញ្ឈប់ការពង្រីកកម្មវិធីនេះបន្តទៀត ទី២ ចំពោះសាលា១០ ដែលបានចាប់ផ្តើមរយៈពេល ២ខែហើយ ត្រឹមថ្ងៃដែលខ្ញុំចុះហត្ថលេខាចុងឆ្នាំ២០២៤ គឺអនុញ្ញាតឲ្យដំណើរការរហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំសិក្សា។ ចំពោះសាលា៨ មាន៦ ដែលដំណើរការមួយរយៈ ជូនក្រសួងចរចា ឈានទៅដល់ការកាត់បន្ថយពី ១៥ឆ្នាំ។ ឥឡូវខ្លះអាចនៅសល់ ១០ឆ្នាំអី។ កាត់បន្ថយក្នុងដំណាក់កាលពេលណាមួយដែលអាចសមស្របដើម្បីយើងធ្វើផែនការ … ឲ្យរដ្ឋឈានទៅទទួល។ មិនខុសពីសាលាជំនាន់ថ្មីទេ។ ពីមុនគឺកាតព្វកិច្ចឪពុកម្តាយជួយ។ ឥឡូវរដ្ឋចូលទទួល ហើយមានការចូលរួមបដិភាគ …
ខ្ញុំសុំការយោគយល់ពីឪពុកម្តាយ អាណាព្យាបាល លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គណៈគ្រប់គ្រង និងក្មួយៗសិស្សានុសិស្សនៅសាលាពាក់ព័ន្ធ ដែលខ្ញុំចាំបាច់ត្រូវសម្រេចចិត្តបែបនេះ។ នេះជាការថ្លឹងថ្លែង ដោយម្ខាង បើយើងបន្តឲ្យ គឺនឹងកើតបញ្ហារាលពេញ … ដែលរដ្ឋបាត់ម្ចាស់ការមួយកម្រិត និងរឿងផ្សេងៗទៀតដែលខ្ញុំបានលើកខាងលើ និងម្ខាងងទៀត យើងត្រូវវះកាត់ គឺផ្អាក ហើយរកដំណោះស្រាយ … អញ្ចឹងយើងបានសម្រេចចិត្តផ្អាកមិនឲ្យមានការរៀបចំមជ្ឈមណ្ឌលនេះតទៅទៀត។ សំរាប់អ្នកដែលបានធ្វើហើយ យើងនឹងខិតខំតាមវិធានការដែលយើងបានដាក់ចេញអម្បាញ់មិញនេះ ដើម្បីសម្របសម្រួលឈានទៅដោះស្រាយ ជាពិសេសយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើក្មួយៗសិស្សានុសិស្ស មាតា បិតា។
ពិតណាស់ សាលារៀបចំផ្តល់អាហារូបករណ៍ ផ្តល់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភទៅដល់គ្រូ ទៅដល់សាលាផ្សេងៗ។ យើងទទួលស្គាល់លោកគ្រូរាប់រយនាក់បានផលពីនេះ សិស្សរាប់ពាន់នាក់បានចូលរៀន ប៉ុន្តែយើងមិនអាចបន្តទៅទៀតបាន ហើយយើងមិនអាចអនុញ្ញាតបែបនេះ។ បើសិនជាយើងមិនធ្វើដូចនេះទេ … ទៅមុខទៀតវានឹងបង្កើតជាបញ្ហា … ជាពិសេសបញ្ហាស្តង់ដារ២ នៅក្នុងសាលាមួយ ដែលជាសាលារបស់រដ្ឋ។ ទី២ គម្លាតរវាងអ្នកមានលុយបង់ និងអ្នកអត់លុយបង់នៅជាប់គ្នាក្នុងបរិវេណសាលាតែមួយ។ ការប្រើប្រាស់គ្រូរបស់រដ្ឋដែលជាមន្ត្រីរបស់រដ្ឋ នៅក្នុងម៉ោងរដ្ឋទៅធ្វើការឱ្យឯកជននឹងបង្កើតរឿងបញ្ហាច្រើន។
ខ្ញុំសូមការយោគយល់ពីបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានយកវេទិកានេះឆ្លើយតបកង្វល់របស់បងប្អូនមួយចំនួន។ ខ្ញុំសូមសង្ខេបសាជាថ្មី។ ទី១ សាលាជំនាន់ថ្មីអត់បិទទេ ហើយយើងនឹងបន្តថែរក្សាអ្វីដែលមាន នឹងឈានទៅការពង្រីកបន្ថែមទៀតតាមលទ្ធភាពដែលអាចមាន។ ប៉ុន្តែ មិនបាច់តែសាលាជំនាន់ថ្មីទេ គឺយើងត្រូវពង្រឹងគ្រប់សាលាទាំងអស់ ដើម្បីឱ្យឈានទៅដល់ការមានស្តង់ដារមួយកាន់តែទំនើបទៅថ្ងៃមុខ តាមរយៈការពង្រឹងថ្នាក់បឋមឡើង។ ទី២ ដែលផ្អាកគឺផ្អាកមណ្ឌលសិក្សាទំនើប។ យើងដាក់អភិក្រមមិនឱ្យពង្រីកថ្មី។ អ្វីដែលមានស្រាប់ខិតខំដោះស្រាយដើម្បីឈានទៅដល់ការពន្លត់រយៈពេលណាមួយដែលអាចទទួលយកបាន អាចផ្តល់ផលប្រយោជន៍ជូនសិស្ស ជូនលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ជូនមាតាបិតាកុំឱ្យខាត។ ពេលជាមួយគ្នា យើងរក្សាស្ថានភាពនិងគោលការណ៍របស់រដ្ឋឱ្យបានយូរអង្វែង។ នេះជាអ្វីដែលការសម្រេចចិត្តរបស់ខ្ញុំ នៅក្នុងការបញ្ឈប់ការរៀបចំបន្ថែមមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបនោះ។ ខ្ញុំសូមយកពេលដើម្បីបញ្ជាក់ប៉ុណ្ណេះ។
សូមយកឱកាសនេះ យកពេលរបស់ឯកអគ្គរដ្ឋទូត ឯកអគ្គរាជទូត មន្ត្រីដែលចូលរួមស្តាប់វិស័យទេសចរណ៍ ជូនដំណឹង និងឆ្លើយតបនឹងកង្វល់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ខ្ញុំគិតថា អ្នកណាក៏មានបញ្ហាដែលពាក់ព័ន្ធប្រទាក់ក្រឡាគ្នា អញ្ចឹងម៉ោងថ្មើរនេះ ម៉ោងពេលនេះសុំតែប៉ុណ្ណេះទេ។ មានរឿងមួយទៀត … រឿងរបស់ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា យើងចាំលើកក្រោយចុះ។ បងប្អូនដល់ទេសចរណ៍ហើយ អញ្ចឹងយើងទុកពេលដើម្បីយើងអបអរសាទរ។ ល្ងាចហ្នឹងមានជប់លៀងទេបិទសន្និបាត ឯកឧត្តម ហួត ហាក់? មានជប់លៀង ឬអត់? អត់ទេ។ ចាំជប់លៀងរួម ខែមេសា ចាំចូលឆ្នាំ។ កែអត់បានទេព្រោះខ្ញុំប្រកាសលើមេក្រូហើយ។ គេស្តាប់លឺ។ កុំភ្លេចអញ្ជើញភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យឯកជនចូលអបអរសាទរផង។ ឥឡូវខ្ញុំសប្បាយចិត្ត គ្រួសារតែមួយ ដែលថាគ្រួសារវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ដែលឯកឧត្តមអួតប្រាប់ខ្ញុំថាប៉ុន្មានថ្ងៃនេះសប្បាយធំ គឺថាដោយសារគ្រប់វិស័យទាំងអស់ទាំងឯកជនទាំងរដ្ឋ មកជាមួយគ្នាជាគ្រួសារវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា។ អញ្ចឹងជប់លៀងក៏កុំចោលគ្នា។ សង្ឃឹមថាយើងនឹងនាំគ្នាធ្វើឱ្យ Green season ឆ្នាំនេះជាការចាប់ផ្តើមមួយដែលល្អតែម្តង។ អញ្ចឹងមានសម្ពោធធំខែ Green season ដូចអង្គរសង្ក្រាន្តតែម្តង ខែមេសា។
[ចប់សេចក្តីអធិប្បាយ១៤]
ជាថ្មីម្ដងទៀត, ខ្ញុំសូមសម្ដែងនូវការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់នៃក្រសួងទេសចរណ៍ ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែង, បំពេញតួនាទីភារកិច្ច ជូនជាតិមាតុភូមិ និងសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះក្រសួង-ស្ថាប័ន, រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ, ស្ថានឯកអគ្គរដ្ឋទូត, ស្ថានឯកអគ្គរាជទូតបរទេសនៅកម្ពុជា, ស្ថានឯកអគ្គរាជទូតកម្ពុជាប្រចាំនៅបរទេស, ដៃគូអភិវឌ្ឍ, សារព័ត៌មាន, វិស័យឯកជន, គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលបានចូលរួមគាំទ្រ និងសហការយ៉ាងសកម្ម ដើម្បីសម្រេចបាននូវសមិទ្ធផល លើការងារអភិវឌ្ឍវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់ៗរូប និង តជំនាន់ ។
ជាទីបញ្ចប់, ជាមួយនឹងការប្រកាសបិទ “សន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ ២០២៥ របស់ក្រសួងទេសចរណ៍”, ខ្ញុំសូមជូនពរ ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី, អង្គសន្និបាត សូមមានសុខភាពល្អ, សម្រេចបានជោគជ័យគ្រប់ភារកិច្ច និងសូមប្រកបដោយពុទ្ធពរទាំង ៥ ប្រការ គឺ អាយុ វណ្ណៈ សុខៈ ពលៈ និង បដិភាណ កុំបីឃ្លៀងឃ្លាត៕