ទី១. ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវបន្តពង្រឹងអភិបាលកិច្ចសាលារៀន និងអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធអប់រំឱ្យកាន់តែរឹងមាំ, មានភាពបុរេសកម្ម, ទំនើបកម្ម និងឆ្លើយតបទៅនឹងបរិការណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ
[ចាប់ផ្តើមសេចក្តីអធិប្បាយ២]
(២១) លុបមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើប ដើម្បីធានាភាពម្ចាស់ការរបស់រដ្ឋ និងចៀសវាងការបង្កើតប្រព័ន្ធ២
ចំណុចមួយទៀត ដែលខ្ញុំសូមថយមកវិញបន្តិច។ ចំណុចទី៣ គឺការចូលរួមពីសហគមន៍ និងអាណាព្យាបាល នេះគឺជាកិច្ចការសំខាន់ផងដែរ។ រឿងនេះវាពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការរិះរកវិធីសាស្ត្រកន្លងទៅរបស់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការច្នៃប្រឌិត ដែលយើងរៀបយន្តការ និងរូបមន្តជាច្រើនក្នុងការរៀបចំសាលា ទាំងសាលាបឋម ទាំងសាលាមធ្យម។ យើងមានសាលាជំនាន់ថ្មី យើងមានសាលារូបមន្តសមធម៌ យើងមានមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើប យើងមានសាលាគំរូ ដែលសុទ្ធតែជាវិធីសាស្ត្រដើម្បីសម្រេចភារកិច្ច ក្នុងពេលដែលយើងមានធនធានកំណត់។ ខ្ញុំសូមអរគុណចំពោះការខិតខំច្នៃប្រឌិតបែបនេះ … យើងមិនអាចរង់ចាំទឹកភ្លៀងធ្លាក់ទេ យើងត្រូវច្នៃអ្វីដែលយើងមាន។ អញ្ចឹងខ្ញុំសូមអរគុណចំពោះការខិតខំទាំងអស់នេះ។
(ទី១) សាលាជំនាន់ថ្មីដែលយើងចាប់ផ្តើមដំបូងមានការចូលរួមបដិភាគពីអាណាព្យាបាល។ ឥឡូវរដ្ឋទទួលទាំងអស់ ១៤សាលាទូទាំងប្រទេស ហើយក៏មានគោលការណ៍រុញការងារនេះតទៅទៀត។ ទី២ សាលាសមធម៌ដែលមានការចូលរួមពីឪពុកម្តាយ តាមការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកម្រិតណាមួយ។ ទី៣ សាលាមជ្ឈមណ្ឌលទំនើប។ ថ្ងៃមុនខ្ញុំឱ្យលុបវិញ។ នេះជាការខិតខំរៀបចំតាមភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋនិងឯកជន ដើម្បីយើងដោះស្រាយបញ្ហា។ ប៉ុន្តែ ការរៀបចំនេះ មិនអាចដំណើរការទៅរួចទេ។ ខ្ញុំសូមផ្តល់គោលការណ៍ ហើយណែនាំបន្ថែមទៅក្រសួងអប់រំថា ធ្វើយន្តការអ្វីក៏ដោយ (ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ថា) ទី១ ធានាភាពម្ចាស់ការរបស់រដ្ឋនៅក្នុងការគ្រប់គ្រងមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួន ១០០% … ដៃគូចង់ជួយអីជួយៗចុះ … ទី២ កុំបង្កើតប្រព័ន្ធ ២ ឬស្តង់ដា ២ ក្នុងសាលាតែមួយ …។
ខ្ញុំបានឱ្យគោលការណ៍ហើយ។ យើងសាកល្បង ១៨(សាលា) យើងដោះស្រាយបញ្ហាមួយ ដើម្បីជួយព្រោះវិស័យឯកជនគាត់ចង់ជួយ … ប៉ុន្តែផលវាបានមួយកំណាត់។ ហាក់ដូចជាយើងញែកសាលារបស់រដ្ឋមួយហ្នឹងទៅជាសាលា២ មានស្តង់ដា២ សិស្ស២ … ខ្ញុំសូមឱ្យលុបរូបមន្តនេះតែម្តង ហើយសូមមានការយោគយល់។ ទី១ ក្នុង ១៨សាលា យើងបានផ្អាក ១២ចុងក្រោយ។ ប៉ុន្មានសាលាដែលចាប់ផ្តើមឆ្នាំនេះ ដោយសារចេញផុតទៅហើយ ខ្ញុំឱ្យរៀនដល់ចប់ឆ្នាំចុះ។ ឆ្នាំក្រោយចូលវិញ សាលាដែលបានអនុវត្តប៉ុន្មាននោះ សូមចរចាដើម្បីទាញមក។ មិនអាចបង្កើតស្តង់ដា២ ក្នុងសាលាមួយបានទេ។ ហ្នឹងគឺត្រូវឱ្យច្បាស់។ ភាពជាដៃគូររវាងរដ្ឋនិងឯកជន PPP (Public-Private Partnership) មិនអាចយករូបមន្តណាដែលរដ្ឋបាត់ម្ចាស់ការនៅក្នុងមូលដ្ឋានរបស់រដ្ឋនោះទេ។ ខ្ញុំដឹងថាបងប្អូនមានឆន្ទៈក្នុងការជួយហើយ ប៉ុន្តែយើងយករូបមន្តផ្សេង សូមឱ្យកែតាមហ្នឹងចុះ ហើយកុំមានការរៀបចំបែបនេះទៀត ដើម្បី ទី១ កុំឱ្យបាត់ភាពម្ចាស់ការ។ មិនមែនតែក្រសួងអប់រំទេ។ ធ្វើការជាមួយដៃគូណាក៏ដោយ មិនអាចដោយដៃគូដឹកទេ។ យើងជាខ្មែរត្រូវម្ចាស់ការ ដឹកនាំគ្រប់គ្រងទៅលើផែនការ/គម្រោងរបស់យើង ហើយដៃគូមកជួយយើង តាមផែនការរបស់យើងវិញ។
មិនដូចពីឆ្នាំ១៩៩០ជាង ដែលយើងខ្វះ Capacity គេមកជួយធ្វើផែនការទេ។ យើងចេះធ្វើខ្លួនឯងហើយ។ ឧទាហរណ៍ កាលមុន ក្រសួងប៉ុន្មានហ្នឹង មានកសិកម្ម ធនធានទឹក អភិវឌ្ឍជនបទ ផែនការដាច់ៗគ្នា ធ្វើការជាមួយដៃគូដាច់ៗគ្នា។ ឥឡូវ ៣ហ្នឹង ត្រូវសហការគ្នាធ្វើផែនការមេរួម ហើយឱ្យដៃគូដែលជួយ ៣ក្រសួងហ្នឹង មកសហការតាមផែនការមេរបស់យើង។ នេះហើយគឺភាពម្ចាស់ការ ការពារឯករាជ្យ និងការទទួលខុសត្រូវរបស់យើង។ ធ្វើស្អីក៏ដោយត្រូវតែយើងម្ចាស់ការ។ គេចង់មកជួយ ជួយតាមផែនការខ្ញុំ។ បើអ្នកឯងបញ្ជាឱ្យធ្វើ មិនបាច់មកទេ។ ខ្ញុំអត់ត្រូវការទេព្រោះខ្ញុំជាអ្នកទទួលខុសត្រូវ ខ្ញុំជាអ្នកស្គាល់ប្រទេសខ្ញុំ។ មន្ត្រីរបស់ខ្ញុំមានសមត្ថភាព។ មិនមែនដៃគូរបស់យើងអត់ចេះទេ។ គាត់ដឹង ប៉ុន្តែគាត់ក៏អត់ដឹងពីអាទិភាពដែលយើងចង់បាន។ ខ្ញុំធ្លាប់ធ្វើការនៅធនាគារពិភពលោក … តែកាលណាយើងមិនមានភាពម្ចាស់ការ គេនឹងម្ចាស់ការហើយ។
អញ្ចឹងក្នុងវិស័យអប់រំកន្លងទៅ យើងធ្វើបានច្រើន ដូចរឿងកម្មវិធីធ្វើផ្ទះអីហ្នឹង គឺយើងម្ចាស់ការភាគច្រើន។ គេគ្រាន់តែជួយធ្វើផ្ទះធ្វើអីទេ តែយើងម្ចាស់ការ។ អំពីរូបមន្តមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាទំនើបនេះ … ប្រធាននាយកដ្ឋានបឋមសិក្សាមកទេ? ចាត់ចែងហើយឬ? លុបហើយណា។ អញ្ចឹងចាំគោលការណ៍ទៀត។ គឺមិនឱ្យមានស្តង់ដា២ ក្នុងសាលាតែមួយទេ។ មូលដា្ឋនរបស់រដ្ឋត្រូវតែជារបស់រដ្ឋ ហើយបើវិស័យឯកជនចូលរួមកម្រិតណា យើងត្រូវថែរក្សាគោលដៅទាំង២ នេះ។ គាត់ជួយអីរឿងមួយ ប៉ុន្តែការចូលតាមរូបមន្តនេះយើងកុំឱ្យមានទៀត។ មិនមែនគាត់អាក្រក់ទេ មិនមែនគោលដៅនេះអាក្រក់ទេ សុទ្ធតែគោលដៅធ្វើម៉េចយើងចង់ដោះស្រាយបញ្ហាចំពោះមុខដែលថវិកាមានកំណត់ … ខ្ញុំយល់។ ប៉ុន្តែ ខ្ញុំសូមអភ័យទោស។ ខ្ញុំយល់ខុសពីហ្នឹង។ ទិសដៅតែមួយដូចគ្នាទេ គឺពង្រឹងវិស័យអប់រំរបស់សាលារដ្ឋឱ្យកាន់តែរឹងមាំ ធ្វើតាមវិធីសាស្ត្រយើង មានម្ចាស់ការ រដ្ឋម្ចាស់ការ ការចូលរួមពីវិស័យឯកជន ដោយយើងជាអ្នកដាក់ចេញគោលនយោបាយដើម្បីឱ្យមានការចូលរួម។ ខ្ញុំសុំប៉ុណ្ណឹង។ សុំបញ្ជាក់រឿងហ្នឹងផង។ ខ្ញុំស្វាគមន៍ការចាប់ដៃគូរវាងសហគមន៍ និងរដ្ឋដើម្បីជួយក្នុងវិស័យអប់រំនោះ។ សូមគាំទ្រនិងជូនពរ ហើយអំពាវនាវទៅដល់មាតាបិតា ដែលកន្លែងខ្លះគាត់ម្ចាស់ការធ្វើ ដូចនៅសាលាព្រៃឈរ។ អត់មានអ្នកណាទៅធ្វើទេ តែ ឯកឧត្តម កើត រិទ្ធ ចលនាទៅអតីតសិស្សចេញពីព្រៃឈរសុទ្ធតែឪពុកម្តាយមានលទ្ធភាព ប៉ុន្តែអតីតសិស្សសុទ្ធតែឧកញ៉ា។ ឥឡូវគាត់ទៅធ្វើ។ គាត់ថាសាលាខ្ញុំរៀនដែរ ផ្តាច់មុខអីតែ ឯកឧត្តម កើត រិទ្ធ។ បើគាត់ធ្វើ ១ជាន់ យើងធ្វើ ២ជាន់ អ្នកមួយទៀតថាអញ្ចឹងខ្ញុំធ្វើ ៣ជាន់។ យើងស្វាគមន៍ទាំងអស់។
(២២) យន្តការផ្ការីក កសាងសាលានិងការសហការរវាងឪពុកម្តាយនិងគ្រូ អប់រំកូនចៅជាធនធានសម្រាប់ប្រទេសជាតិ
កន្លែងណាដែលរដ្ឋត្រូវអន្តរាគមន៍យើងអន្តរាគមន៍។ ឪពុកម្តាយមិនចាំបាច់ចូលរួមជាថវិកា តែជាកត្តាកំណត់ចូលរួមជាកម្លាំងចិត្ត ចូលរួមការគាំទ្រអប់រំកូនចៅឱ្យផង។ សាលាដែលយើងសាកល្បងចំនួន ៤២ កាលពីឆ្នាំទៅ បានជោគជ័យ ដោយសារឪពុកម្តាយឃើញកម្មវិធីហ្នឹងកូនៗទៅដល់ផ្ទះ (មានការប្រែប្រួលជាវិជ្ជមាន) … សំពះយូរៗ ធ្លាប់ ងើបឡើងបត់ភួយ តែអត់បត់ភួយប្រាប់គ្រូ។ រឿងនេះសំខាន់ណាស់។ បើសិនជាគ្មានការទុកចិត្តរវាងឪពុកម្តាយ អាណាព្យាបាលជាមួយគ្រូទេ ការអប់រំអត់ទៅទេ។ ខ្ញុំតែងតែលើករឿងមួយនៅតាខ្មៅ។ មិនទាន់បានស្អីផង កូនសិស្សទៅលេងពេញសាលា។ ដល់គ្រូដាក់ពិន័យ ទៅដល់ផ្ទះប្រាប់ម៉ែ។ ម៉ែទៅលុតគ្រូដោយមិនទាន់ដឹងរឿង។ ដល់ទៅដឹងរឿង ម្តាយបានសុំទោសគ្រូ។ ចុះបើយើងមានទំនាក់ទំនងពីមុនទៅ យើងដឹងរឿងជួយគ្នាទៅ សិស្សនឹងលែងហ៊ាន។ ពីក្មេង ហែកកេរ្តិ៍ខ្លួនឯងទៅចុះ ត្រូវរំពាត់ក៏ត្រូវដែរទេ។ ហ៊ានតែត្រូវរំពាត់ពីសាលា ដល់ផ្ទះហ៊ានតែប្រាប់ម៉ែប្រាប់ពុក គាត់អត់មានសួរទេត្រូវថ្មោងថែម។ គាត់ថាគាត់ជឿគ្រូ។ ពេលខ្លះផ្តៅគ្រូដាក់ថតតុ។ មានអ្នកឆ្លាតទៅលួចផ្តៅគ្រូ។ គ្រោះថ្នាក់ធំ។ ត្រូវទាំងអស់គ្នា។ ឥឡូវអត់មានវាយទេ។
អ្វីដែលខ្ញុំចង់និយាយ មិនបាច់ចាំវាយទេ ចង់គ្រូដាក់ទណ្ឌកម្ម ឬមួយគ្រូបន្ទោសយ៉ាងម៉េចក៏ដោយ តែទៅប្រាប់ឪពុកម្តាយ ត្រូវឪពុកម្តាយជឿព្រោះគាត់និងគ្រូស្គាល់គ្នាដូចមិត្តភក្តិដែលរួមគ្នាកសាងកូន។ ឥឡូវសាលាដែលខ្ញុំបង្កើត យន្តការនេះគឺធ្វើម៉េចឱ្យមានគ្រុបឪពុកម្តាយជាប់តែម្តង។ សិស្សតែអត់ទៅរៀនគ្រូដឹងភ្លាម … ព្រោះអត់ចូលសាលា។ តែគ្រូដឹងភ្លាម ឪពុកម្តាយត្រូវដឹងភ្លាម។ អញ្ចឹងបង្កើតទំនុកទុកចិត្ត អត់ចាំបាច់អស់លុយទេ។ ត្រូវការតែការចូលរួម ហើយសំខាន់បានផល។ នេះជាកត្តាដែលត្រូវជំរុញបន្តទៀត។ យើងហៅថាផ្ការីកនោះ មិនមែនផ្ការីកដើម្បីប្រមូលគ្នាផ្តួលរដ្ឋាភិបាលទេ។ ផ្ការីកដើម្បីកសាងសាលា ជំរុញឪពុកម្តាយជាមួយគ្រូសហការគ្នា កសាងកូនយើង កសាងក្មួយយើង កសាងចៅយើង ឱ្យទៅជាធនធានល្អសម្រាប់ប្រទេសជាតិ។ ហ្នឹងហើយផ្ការីកដើម្បីអភិវឌ្ឍក្នុងសុខសន្តិភាព។ ធនធានមនុស្សត្រូវតែអប់រំ សប្បាយក៏សប្បាយ ប៉ុន្តែកុំឱ្យសប្បាយលើសព្រំដែន កុំឱ្យសប្បាយចោលការសិក្សា។ អញ្ចឹងត្រូវបង្កលក្ខណៈឱ្យគាត់ត្រូវមានម៉ោងរៀន ត្រូវមានឪពុកម្តាយជួយណែនាំគ្នា តាមគ្នា នេះហើយគឺជាកិច្ចការសំខាន់។ អញ្ចឹងខ្ញុំត្រឡប់ទៅចំណុចអនុសាសន៍វិញ។
[ចប់សេចក្តីអធិប្បាយ២]
២. ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវបន្តធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្មកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីបំពេញតម្រូវការនាពេលអនាគត ដោយធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងធ្វើទំនើបកម្មកម្មវិធីសិក្សា ដើម្បីឱ្យឆ្លើយតបតម្រូវការទីផ្សារការងារនាពេលអនាគត, រួមទាំងការគិតពិចារណា, ការដោះស្រាយបញ្ហា, ការច្នៃប្រតិដ្ឋ និងការសហការ រួមបញ្ចូលការអភិវឌ្ឍជំនាញទន់ ស្របទៅតាមតម្រូវការក្នុងការពង្រឹងចំណេះដឹង វិន័យ សីលធម៌ និងឥរិយាបថរបស់អ្នកសិក្សា។
ទី៣. សូម លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និង បុគ្គលិកអប់រំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ត្រូវសហការរិះរកវិធីសាស្រ្តបង្រៀន វិធីសាស្រ្តរៀន និងវិធីសាស្រ្តវាយតម្លៃថ្មី ដែលអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សអភិវឌ្ឍបំណិននៃការគិត ប្រកបដោយការត្រិះរិះពិចារណា និងចេះដោះស្រាយបញ្ហាទាក់ទងនឹងជីវិតប្រចាំថ្ងៃ។
ទី៤. ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង អង្គភាពក្រោមឱវាទ ត្រូវបន្តកែទម្រង់គ្រឹះស្ថាន បណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ដោយត្រូវលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀនចេញថ្មី និងបន្តធ្វើវិក្រឹតការគ្រូបង្រៀន ឱ្យស្របតាមស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន រួមទាំងការផ្តល់ការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំ និងផ្តល់ឧបករណ៍គាំទ្រចាំបាច់ ស្របតាមតម្រូវការ ក្នុងការអនុវត្តវិធីសាស្ត្របង្រៀនបែបថ្មី និងការអប់រំឌីជីថល។ គ្រូបង្រៀន គឺជាបេះដូងនៃប្រព័ន្ធអប់រំ។ ក្នុងន័យនេះ តាមរយៈការពង្រឹងជំនាញរបស់គ្រូបង្រៀន យើងនឹងធានាបាននូវការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព និងភាពច្នៃប្រតិដ្ឋថ្មី និងការផ្សារភ្ជាប់គំនិតច្នៃបង្កើតទាំងនោះ ទៅនឹងជីវភាពជាក់ស្តែង។
ទី៥. ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងគ្រឹះស្ថានសិក្សារដ្ឋ និងឯកជន ត្រូវបន្តអភិវឌ្ឍការអប់រំឌីជីថល ដោយត្រូវបន្តធ្វើសមាហរណកម្មវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាគ្រប់កម្រិត, បំពាក់បន្ទប់ពិសោធន៍ឌីជីថល, ភ្ជាប់បណ្តាញអគ្គិសនី និងអ៊ីនធឺណិតនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា, លើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍិ និងសមត្ថភាពឌីជីថលដល់គ្រូបង្រៀន, បញ្ចូលការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទៅក្នុងការបង្រៀននិងរៀន, កែលម្អមាតិកាឌីជីថល និងបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលអប់រំឌីជីថល និងផ្សព្វផ្សាយវេទិកាឌីជីថល ឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។
ទី៦. មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា, ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡាស្រុក និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ត្រូវបន្តសហការក្នុងការលើកកម្ពស់សុខភាពអនាម័យនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងបង្កើនការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពសុខភាពសិក្សា, សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ, កែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសុខភាព ដូចជា រៀបចំបន្ទប់សុខភាពស្តង់ដា, បរិស្ថានសាលារៀនបៃតង, សាលារៀនស្អាតគ្មានសំរាម និងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត និងអនាម័យ។ សាលារៀនត្រូវតែជាកន្លែងសុវត្ថិភាពដែលចិញ្ចឹម,ទាំងការសិក្សា និងការលូតលាស់ផ្លូវចិត្ត ដោយត្រូវបញ្ចូលទាំងកម្មវិធីអប់រំសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងសុខុមាលភាពនៅក្នុងសាលារៀន។
ទី៧. មន្ទីរ និងការិយាល័យ ក្រោមឱវាទ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ត្រូវសហការជាមួយ ភាគីពាក់ព័ន្ធនៅថ្នាក់មូលដ្ឋាន ជំរុញភាពជាដៃគូសាធារណៈ និងសហគមន៍ក្នុងការអប់រំ ដោយចាប់ផ្តើមអនុវត្តនៅតាមសាលារៀនគំរូ និងសាលារៀនគោលដៅ គវអ ដោយត្រូវបន្តធ្វើសុខុដុមនីយកម្ម និងរៀបចំសេចក្តីណែនាំអនុវត្ត ឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ព្រមទាំងផ្សព្វផ្សាយ ឱ្យបានទូលំទូលាយ និងបំផុសស្មារតីចូលរួមគោលការណ៍ ស្ម័គ្រចិត្ត បង្កើតទំនាក់ទំនងល្អរវាងមាតាបិតាសិស្ស និងគ្រូបង្រៀន ដើម្បីផ្តល់ព័ត៌មាន និងជួយគ្នាទៅវិញទៅមកអំពីការអប់រំសិស្ស និងលើកទឹកចិត្តសិស្សឱ្យបង្កើនស្វ័យសិក្សាកាន់តែច្រើន។