ទី៥. ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យ ប្អូនៗនិស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ ត្រូវបន្តអភិវឌ្ឍចំណេះដឹងជាប្រចាំ តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងការសិក្សាបន្ត ដើម្បីរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប្រកបដោយសក្តានុពល និងផលិតភាពខ្ពស់ និងការ-កសាងពលរដ្ឋឌីជីថលនៅកម្ពុជា សម្រាប់ទាញយកផលប្រយោជន៍ជាអតិបរមាពីបរិវត្តកម្មឌីជីថល ។
[ចាប់ផ្តើមសេចក្តីអធិប្បាយ៥]
(២៣) មានសមត្ថភាពរឹង ពង្រឹងផ្នត់គំនិត និងវិធីសាស្ត្រក្នុងការធ្វើការងារ
បន្ថែមលើនេះ មានតែសមត្ថភាពរឹងក្នុងខ្លួនមិនគ្រប់គ្រាន់ទេ ត្រូវមានការពង្រឹងសមត្ថភាពទន់ គឺផ្នត់គំនិត ក៏ដូចជាវិធីសាស្ត្រក្នុងការធ្វើការងារ។ ខ្ញុំសូមចែករំលែកបន្តិចចុះ មិនមែនថាជាគ្រូបង្រៀន ឬគ្រូជោគជ័យអីទេ។ ខ្ញុំអត់មានអានសៀវភៅទ្រឹស្តីអីច្រើនទេ។ ខ្ញុំយកពីការអនុវត្តជាក់ស្តែង ដើម្បីចែករំលែកដល់បងប្អូននិស្សិត។ ក្នុងនាមជានាយករដ្ឋមន្ត្រី មិនមានអី្វវិសេសវិសាលជាងបងប្អូននោះទេ ប្រឈមការងារដូចគ្នា គ្រាន់តែខ្ញុំត្រូវដោះស្រាយកិច្ចកាច្រើនជាងបងប្អូនខ្លះ តែបងប្អូនក៏ត្រូវតែដោះដូចគ្នា។ តម្រូវការដែលយើងជួប និងបទពិសោធន៍ដែលយើងជួប ត្រូវការដោះស្រាយ មិនថាការងារថ្នាក់នាយករដ្ឋមន្ត្រី ឬថ្នាក់តូច គឺប្រព័ន្ធនៃផ្នត់គំនិតដូចគ្នា មនុស្សដូចគ្នាទេ។ អញ្ចឹង ទន្ទឹមនឹងយើងកសាងសមត្ថភាព យើងត្រូវមានផ្នត់គំនិតដើម្បីភាពជោគជ័យ។ បងប្អូនប្រហែលជាធ្លាប់លឺខ្ញុំនិយាយហើយ ទស្សនវិជ្ជមានសំខាន់ណាស់។ គ្មានអ្នកណាកើតមកតាំងពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃចប់ទៅវិញ ល្អទាំងអស់ ជោគជ័យគ្រប់មុខទេ។ សូម្បីតែសាលាយើងឃើញរីកមកដល់ម៉ោងនេះ ក៏មិនមែនមិនជួបឧបសគ្គច្រើនដែរនោះដែរ។
(២៤) ដោះបញ្ហាទស្សនវិជ្ជាមាន៖ “ខ្វះតែកន្លះទៀត ទឹកពេញកែវ កុំឲ្យមើលថា ទឹកទើបតែបានកន្លះកែវ”
ប៉ុន្តែ នៅក្នុងការងារ បងប្អូនប្រកាន់ទស្សនវិជ្ជមានគឺបើទោះជាយើងមានបញ្ហាប្រឈម ក៏កុំបោះបង់។ រកវិធីដោះបញ្ហា តាមរបៀបមើលទៅលើទឹកខ្វះតែកន្លះទៀតពេញ កុំឲ្យមើលទៅកែវទឹកថាទើបតែបានកន្លះកែវ។ បើខ្លាចគេយក គេចង់បានរឿងរបស់គេ តែសំខាន់យើងឲ្យគេឬអត់? បើខ្លាចគេប៉ែងជើងយើង កុំទៅអង្គុយកើតទុក្ខ នៅអង្គុយតែខ្លាចគេ ត្រូវពង្រឹងខ្លួនឯងធ្វើការ ហើយបញ្ចេញស្នាដៃឲ្យរឹងមាំ គ្មានអ្នកណាដណ្តើមទេ។ បើខ្លាចគ្រូឲ្យធ្លាក់ កុំអង្គុយកើតទុក្ខថាគ្រូស្អប់ ខំប្រឹងរៀនឲ្យជោគជ័យ។ នេះហើយគឺការប្រកាន់ទស្សនវិជ្ជមាន។ ប្រឈមកន្លែងណា យើងតស៊ូទៅមុខទៀត។ ក្នុងគ្រប់ការងារ មិនមែនបានដូចចិត្ត ហើយប្រសិនជាយើងដួល យើងអង្គុយយំខ្លួនឯង យើងទៅលែងរួចហើយ។ គេសួរខ្ញុំថា រាល់ថ្ងៃបងឯងចេះតែទៅរួចដែរ ឃើញការវាយប្រហារតាមបណ្តាញសង្គម/ហ្វេសប៊ុកជាដើម។ ខ្ញុំថា អាហ្នឹងជាផ្នែកមួយនៃការងារ។ មានអ្នកសួរថាបើពាក្យចចាមអារាមច្រើនចឹង យើងទៅមុខរួចដែរ។ ខ្ញុំថា បើសិនជាគិតពាក្យចចាមអារាមប្រឆាំងខ្ញុំ ប្រឆាំងឪពុកម្តាយខ្ញុំ ជាបាយ យើងហូបបាយព្រឹក បាយថ្ងៃ ហើយបាយល្ងាច គឺវាច្រើនណាស់សម្រាប់មួយអាទិត្យ។ អ្វីដែលសំខាន់គឺដាក់ទិសដៅឲ្យពិតប្រាកដ ទិសដៅឲ្យចំ។ បងប្អូនដែលរៀន ៥ឆ្នាំនេះ វាមិនមែនអត់ប្រឈមនឹងការងារ នឹងជីវភាពរស់នៅ បញ្ហាគ្រួសារ ចំណោទអីផ្សេងៗទៀតនោះទេ។
(២៥) ប្រឈមនឹងមតិសង្គមអវិជ្ជមាន ដោយប្រែក្លាយភាពអវិជ្ជមានទៅជាថាមពលកាន់តែខ្លាំង
សូម្បីតែរៀនពេលខ្លះចង់បោះបង់ម្តងៗផង។ អ្នកណាចង់បោះបង់ម្តងៗ? មើលកុំខ្លាច អត់មានអីត្រូវអៀនខ្មាសទេ ព្រោះយើងជាមនុស្ស យើងមិនមែនជាម៉ាស៊ីនទេ។ សូម្បីម៉ាស៊ីនហ្នឹងក៏មាន overload ម្តងម្កាលដែរ។ ដែលយើងប្រឈមមកដល់នេះ បានន័យថាយើងបានដាក់ទិសដៅវិជ្ជមានរួចទៅហើយ … យើង(ប្រើការ)ប្រឈមយ៉ាងម៉េច? ប្រែក្លាយការអវិជ្ជមានទៅជាថាមពលសម្រាប់យើងកាន់តែខ្លាំង។ មិនមែនត្រឹមតែរឿងនយោបាយទេ។ តាំងពីខ្ញុំនៅរៀនថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យ វិទ្យាល័យ តែងតែមានគេឌឺដងថា ណែត ឯងមិនបាច់រៀនក៏ជាប់ដែរ គ្មានអ្នកណាឲ្យធ្លាក់ទេ។ តើយើងអង្គុយយំ អត់ខ្ចី(រៀនសូត្រឬម៉េច)? អ្នកណាថាក៏ថាទៅ។ ខ្ញុំមិនមាត់ តែខ្ញុំនឹងបង្ហាញតាមរយៈការរៀនឲ្យបានលេខ១ និងលេខ២ និងនៅពេលប្រឡងបាក់ឌុបបានពិន្ទុល្អ។ មានតែគ្រូខ្ញុំ និងមិត្តភក្តិខ្ញុំដែលរៀនជាមួយគ្នាទេអាចបង្ហាញ។ អ្នកណាថាអីថាចុះ។ នេះជាកត្តាជោគជ័យ។ អ្នកណាថាអីថាចុះ ទីបំផុតគ្រូខ្ញុំ អ្នកដែលខ្ញុំស្គាល់នេះហើយ គឺជាអ្នកដែលការពារខ្ញុំ។ គោលនយោបាយដូចគ្នា។ ធ្វើការងារក៏ដូចគ្នា។ អ្នកណាឌឺដងម៉េចក៏ស្រេចតែគេ។ យើងខំប្រឹងធ្វើទៅ ឲ្យតែមេប្រគល់ការងារឲ្យធ្វើ គឺគាត់ជាអ្នកឲ្យតម្លៃហើយ។ លទ្ធផលជាក់ស្តែង ធ្វើឲ្យខ្លួនឯង ធ្វើឲ្យគ្រួសារជោគជ័យទៅ អ្នកណាថាអីថាទៅ … គិតវិជ្ជមាន។ បើបង្អាប់កាន់តែខ្លាំង ខំប្រឹងឲ្យកាន់តែជោគជ័យ។ នេះហើយគឺប្រការដែលយើងត្រូវមានទស្សនវិជ្ជមាន កុំផ្ដួលខ្លួន។
(២៦) សម្រាប់កម្មវិធីចែកសញ្ញាបត្រនិស្សិត ក្រៅពីអបអរសាទរ គឺចែករំលែកវិធីសាស្ត្រធ្វើការងារ
ក្នុងការងារនយោបាយ គេជេរ គេបង្អាប់ តែអ្វីដែលសំខាន់ ខ្ញុំត្រូវខំប្រឹងដើម្បីឲ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្ញុំបានផល បានតិច បានច្រើន យើងនឹងខិតខំបន្តទៀត មន្ត្រីទាំងអស់រួមគ្នាធ្វើការទៅ។ ចុះជួបប្រជាពលរដ្ឋ ចុះជួបនិស្សិត បងប្អូនបានទទួលផលជាក់ស្តែង។ ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់បងប្អូនក្នុងទិដ្ឋភាពជាក់ស្តែងនេះ គ្មានអីល្អឥតខ្ចោះទេ តែកុំផ្តោតតែរឿងអវិជ្ជមាន គឺដាក់ទិសដៅវិជ្ជមាន។ ក្នុងការងារក៏ដូចគ្នា។ សូមកុំដាក់អវិជ្ជមានជាគោល។ កន្លងទៅ ខ្ញុំឲ្យសាកតេស្តអ្នកធ្វើការឲ្យខ្ញុំ។ ឲ្យ ៣នាក់ធ្វើការងារសំខាន់មួយ។ រកព័ត៌មានឲ្យខ្ញុំនៅម៉ោង ៤ទៅម៉ោង ៥ល្ងាច ថ្ងៃសុក្រ។ អ្នកទី១ ដាក់ភ្លាម ឆ្លើយភ្លាមថាបងអើយ ថ្ងៃសុក្រហើយ ខ្ញុំសុំថ្ងៃច័ន្ទ។ ម្នាក់ទៀត គាត់ព្យាយាមទៅដែរ តែទាក់ទងមិនទាន់។ គាត់ទៅស្ទះផ្លូវឬមួយអី។ គាត់អត់ប្រាប់ពីឧបសគ្គទេ ទាល់ទូរស័ព្ទទៅសួរ បានប្រាប់ថាយឺតហើយ។ អ្នកមួយទៀត ស្ទះដែរតែគេទូរស័ព្ទទៅប្រាប់ថាបងចាំមួយភ្លែត តិចទៀតខ្ញុំទៅដល់ហើយ។ អញ្ចឹងអ្នកហ្នឹងយកលទ្ធផលឲ្យខ្ញុំល្ងាចថ្ងៃសុក្រ។ ២នាក់ទៀតចាំថ្ងៃច័ន្ទ។
នេះជាការដាក់ទិសដៅវិជ្ជមាន ព្យាយាមដោះស្រាយការងារពិតក្នុងជីវិតរបស់យើង។ ទាក់ទងនឹងវិធីសាស្ត្រធ្វើការ ខ្ញុំមិនមែននិយាយជាទ្រឹស្តីទេ ខ្ញុំនិយាយនិងចែករំលែក(ពី)បទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង។ យើងមើលប្រធានបទ។ ប្រធានបទសម្រាប់និស្សិត ក្រៅពីអបអរសាទរ គឺចែករំលែកវិធីសាស្ត្រការងារ។ ខ្ញុំធ្លាប់ធ្វើការឲ្យថ្នាក់លើ ហើយខ្ញុំក៏មានអ្នកធ្វើការឲ្យខ្ញុំ។ អញ្ចឹងវិធីសាស្ត្រមួយចំនួនដែលខ្ញុំបានលើកនេះ គឺដើម្បីទទួលជោគជ័យក្នុងការងារ។ នៅរៀន គ្រូឲ្យពិន្ទុ និងឲ្យធ្វើតេស្ត។ តេស្តម្តងបាន ១០ បូកច្រើនទៅបាន ១០។ នេះបើធ្វើបានល្អគ្រប់ទាំងអស់។ តែបើម្តងណាបាន៥ ក៏នឹងទាញមធ្យមភាគធ្លាក់ហើយ … ការងារក៏ដូចគ្នា។ បើធ្វើឲ្យបានល្អគ្រប់ពេល ទើបបាន១០០% ពិន្ទុ ហើយថ្នាក់លើជាគ្រូរបស់យើង។ ពេលគាត់ឲ្យពិន្ទុ តែងតាំងយើង ចាត់តាំងយើងឲ្យទទួលខុសត្រូវ គេប្រាកដជាអ្នកមានពិន្ទុខ្ពស់ហើយ។ អញ្ចឹងការងារមានច្រើនវិស័យណាស់។
(២៧) ប្រកាន់យកវិធីសាស្ត្រធ្វើការ “ឲ្យលឿន ឲ្យលះ បើស្ទះ សុំគោលការណ៍”
ខ្ញុំតែងតែប្រាប់នាយទាហានកាលខ្ញុំនៅកងទ័ពពាក្យស្លោកមួយ ដែលខ្ញុំខ្លួនឯងក៏ធ្លាប់ដឹង គឺ “ធ្វើឲ្យលឿន ធ្វើឲ្យលះ ហើយបើស្ទះ សុំគោលការណ៍”។ ពាក្យ ៣ម៉ាត់នេះ ស្អីទៅធ្វើឲ្យលឿន? ធ្វើឲ្យលឿនគឺថាពិតណាស់បានលទ្ធផលលឿន កុំទុកយូរ ធ្វើឲ្យអស់។ ហ្នឹងជានិយមន័យថ្មីគឺត្រូវមានវិធីសាស្ត្រធ្វើ។ កត់ត្រាទុក កុំឲ្យភ្លេចអីផ្សេងៗ។ អ្នកខ្លះចង់ធ្វើឲ្យលឿនប៉ុន្តែខ្វះវិធីសាស្រ្ត។ អ្នកខ្លះការងារច្រើនពេក ខ្វះវិធីសាស្រ្ត ធ្វើឲ្យយើងបរាជ័យ។ កត្តាធំមួយគឺភ្លេច។ ប្រគល់ភារកិច្ចឲ្យ ក៏ភ្លេច។ ថ្ងៃមុន ជំនួយការម្នាក់ បានប្រគល់ឲ្យគាត់កម្មង់អ្វីមួយ។ ៣ខែ អត់បានធ្វើទេ។ សួរទៅ គាត់ភ្លេចកត់ត្រាទុក។ ឆ្លើយមកវិញថាអត់មាន។ ដល់ត្រូវមាត់ទៅថា មួយម៉ោងទៀតហើយ។ វិធីសាស្រ្តធ្វើការគឺធ្វើឲ្យលឿន ប៉ុន្តែការធ្វើឲ្យលឿននេះ សម្រាប់ការងារជាច្រើន យើងមិនអាចធ្វើទាំងព្រមបានទេ។ ត្រូវធ្វើអាទិភាពភាវូបនីយកម្ម priority។ បើសិនជាម្នាក់មានការងារ៥ ឬ៦ ក្នុងពេលជាមួយគ្នា ហើយបើសិនជាស្អីក៏សំខាន់ដែរនោះ ធ្វើមិនចប់ ធ្វើមិនហើយទេ។ មិនថាអ្នកតូច អ្នកធំ។ មួយថ្ងៃហ្នឹង រវាងទៅយកកូន និងទៅទិញអីវ៉ាន់ មួយណាសំខាន់ជាង? ប្រហែលជាកូនហើយ។
(២៨) គប្បីធ្វើអាទិភាវូបនីយ៍កម្ម និងប្រតិភូកម្ម កិច្ចការ
អញ្ចឹងធ្វើអ្វីក៏ដោយត្រូវដាក់អាទិភាពធ្វើ ហើយកុំភ្លេច។ ការធ្វើអាទិភាព(លំដាប់)ភារកិច្ចនេះសំខាន់ណាស់។ បើមិនអញ្ចឹងយើងធ្វើមិនអស់ បានន័យថាមិនចាំបាច់ត្រូវតែធ្វើឲ្យលឿនគ្រប់មុខក្នុងពេលជាមួយគ្នានោះទេ។ មិនអាចទៅទេ។ ត្រូវធ្វើអាទិភាពភាវូបនីយកម្ម។ កាលខ្ញុំរៀននៅសាលា West Point គេបង្រៀនពីវិធីសាស្ត្រហ្នឹង។ នាយទាហាននៅក្នុងសាលា West Point ដែលមានកម្មវិធី ៤ឆ្នាំនេះ ត្រូវរៀន ទី១ ថ្នាក់រៀនធម្មតា ១ semester រៀនតែ ៤ទៅ ៥ថ្នាក់ទេ។ សាលានេះរៀន ៨ថ្នាក់ ហើយ ៨ថ្នាក់នេះ អត់មានពេលទំនេរទេ។ សាកលវិទ្យាល័យធម្មតាចប់ម៉ោងសិក្សា ទៅរៀនវិទ្យាល័យផ្សេង ធ្វើអ្វីៗរបស់គាត់។ សាលា West Point នេះ គឺជាប់រហូតតាំងពីងើបរហូតដល់គេងនៅម៉ោង ១០យប់។ បិទភ្លើង។ ឲ្យយើងរៀនតែម៉ោង ៧ទៅម៉ោង ១០ទេ ក្រៅពីហ្នឹងគឺកម្មវិធីជាប់រហូត មិនឲ្យមានពេលរៀន សួរទៅ ថាបង្រៀនអ្នកឯងឲ្យចេះធ្វើអាទិភាវូបនីយកម្ម។ ឆ្នាំទី១ លំបាក ដល់យូរៗទៅយើងធ្លាប់។ យើងអត់ជម្រើស។ ទៅរួច។ នេះហើយថាកិច្ចការសំខាន់ត្រូវធ្វើឲ្យលឿន។ ធ្វើអ្វីដែលសំខាន់មុន អ្វីដែលសំខាន់បន្ទាប់បន្សំតាមក្រោយ។ ទី៣ គឺ បើមានលទ្ធភាព ធ្វើប្រតិភូកម្ម ឬឲ្យគេជួយ។ យើងធ្វើការងារសំខាន់ៗ។ រឿងមិនសូវសំខាន់ឲ្យគេជួយ កុំធ្វើតែខ្លួនឯង។
(២៩) ពាក្យសម្តីនាយករដ្ឋមន្រ្តី ជាបទបញ្ជា
សូម្បីតែរដ្ឋាភិបាលក៏ធ្វើវិមជ្ឈការ វិសហមជ្ឈការដែរ។ បើអ្វីៗចរាចរដូចកដបនៅភ្នំពេញហ្នឹងអត់ទៅមុទេ។ ក្នុងការងារ យើងមើល បើជាប្រធាន ត្រូវតែប្រគល់ឲ្យគេជួយ។ ប៉ុន្តែមិនមែនប្រគល់ស្រពិចស្រពិលទេ។ បង្រៀនប្រាប់ស្តង់ដារ ហើយវាយតម្លៃមនុស្ស។ រើសមនុស្សត្រូវគឺល្អ។ មានម្តងទៅអូស្រ្តាលី។ កាលនោះជាមេបញ្ជាការប្រឆាំងភេរវកម្ម … មានសមាគម មានការងារ NGO … ប៉ុន្តែការងាររដ្ឋតែមួយ។ គេសួរថា អ្នកឯងពាក់មួកច្រើនធ្វើការងារអស់ដែរ? ខ្ញុំថាខ្ញុំធ្វើការងារ១, ការងារ ២, ការងារ៥ ពេលជាមួយគ្នាអត់បញ្ហា សំខាន់ខ្ញុំរើសបានមនុស្សដែលនៅដឹកនាំផ្ទាល់ ខ្ញុំប្រគល់សិទ្ធិឲ្យមនុស្សហ្នឹង ត្រូវយល់ពីគោលគំនិតខ្ញុំ ប្រគល់សិទ្ធិឲ្យ ផ្តល់ការគាំទ្រឲ្យគាត់ធ្វើ។ ខ្ញុំធ្វើតែការងារសំខាន់ៗ អាទិភាព។ បងប្អូនក៏ដូចគ្នា។ បើមិនអញ្ចឹងយើងទៅមិនបានលឿនទេ។ នៅក្នុងការងារ គេថាធ្វើឲ្យលឿន ធ្វើឲ្យលះនោះយ៉ាងម៉េច? គឺថាធ្វើកុំស្ទាក់ស្ទើ មិនមែនតែអាហ្នឹងមួយទេ។
ធ្វើឲ្យលះចាប់ផ្តើមពីអ្វី? ក្តាប់គោលគំនិតថ្នាក់លើឲ្យបានច្បាស់ យល់ពីបេសកកម្មឲ្យច្បាស់។ មនុស្សច្រើនណាស់ ដែលខាតពេលឥតប្រយោជន៍។ ធ្វើខុសខ្ជះខ្ជាយពេលវេលា ហើយខុសគោលដៅ។ អង្គរក្សខ្ញុំម្នាក់ ឈប់ឡាននៅផ្សារថ្មី។ គ្រាន់តែប្រាប់ថា “ចូលទៅទិញ” មិនទាន់ប្រាប់ថាទិញអីផង ចុះទៅបាត់។ ប្រហែលជា ១៥នាទីមកវិញ សួរថាបងត្រូវការអ្វី? ថ្ងៃមុន អ្នកណាទេហូបគុយទាវហើយ លើកដៃអញ្ចេះ។ អង្គរក្សរត់ទៅទិញបារីមកឲ្យ។ គាត់ថា ទេគាត់ត្រូវការឈើចាក់ធ្មេញ។ ជឿទេ? ពេលខ្លះយើងខំចំណាយពេលច្រើនណាស់ធ្វើអ្វីមួយស្រាប់តែការងារត្រូវធ្វើឯណានោះសោះ … មកពីយើងអត់ក្តាប់គោលការណ៍ច្បាស់លាស់ … គេថាអ្នកធំកុំគិតការងារតូច។ មិនអញ្ចឹងទេ។ កាន់តែធំកាន់តែគិតការងារល្អិតលើការងារសំខាន់។ សុន្ទរកថារបស់ខ្ញុំជាមេជើងគោក សរសេរខុសតួលេខ ខ្ញុំអានអត់បញ្ហា តែក្នុងនាមជានាយករដ្ឋមន្រ្តី ខ្ញុំនិយាយខុសមួយម៉ាត់ជាបទបញ្ជា។
(៣០) ត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នពាក្យសម្តី ពិសេសការទូត ព្រមដោយប្រគល់ភារកិច្ច និងក្តាប់គោលគំនិតអោយច្បាស់
សូម្បីតែជំនួយការខ្ញុំ បកប្រែភាសាខុស។ កត់ត្រាពេលជំនួបខុសមួយពាក្យហ្នឹង ក៏ពិបាកដែរ។ បើខ្ញុំប្រាប់ពួកគាត់ ពីមុនធ្លាប់សរសេរ(សុន្ទរកថានៅ) SNEC ប៉ុន្តែឥឡូវមួយពាក្យៗ ជាបទបញ្ជា។ ថ្ងៃមុន ជួបជាមួយអនុ UN ម្នាក់ ខ្ញុំនិ យាយថា “បណ្ណាសារខ្មែរក្រហមនេះ ថ្ងៃក្រោយយើងនឹងរៀបចំស្ថាប័នមួយគ្រប់គ្រង” ប្រើពាក្យអង់គ្លេសថា “institution” តែអ្នកកត់ត្រាសរសេរថា institute ទៅជាវិទ្យាស្ថាន។ ដល់ពេលបញ្ចេញសារហ្នឹងទៅខាងទីស្តីការគណរដ្ឋមន្រ្តី គាត់ឃើញសារហ្នឹង គាត់យកទៅរៀបចំជាអនុក្រឹត្យដើម្បីបង្កើតជាវិទ្យាស្ថាននិងស្អីផ្សេងៗ។ ខ្ញុំថា “ខ្ញុំមិនបាននិយាយឯណា”។ ដល់ទៅមើល បាត់ ION។ យើងនិយាយថាស្ថាប័ន institution ដល់គាត់កត់ គាត់ថា institute។ អញ្ចឹងគេយកទៅគិតថាវិទ្យាស្ថាន ត្រូវមានតួនាទីយកទៅស្រាវជ្រាវ តួនាទីផ្សព្វផ្សាយស្អីៗ។ ខ្ញុំថាខ្ញុំត្រូវការកន្លែងបណ្ណាសារមួយ ដែលគ្រាន់តែជាបណ្ណាល័យទុកឯកសារ ថ្ងៃក្រោយកូនខ្មែរទៅស្រាវជ្រាវទេតើ។ ត្រូវស្រាវជ្រាវអ្វីទៀត … បើចេញទៅចរចាខាងក្រៅ គ្រោះថ្នាក់។
ពេលដែលយើងទៅចរចា និយាយខុសមួយពាក្យ ខុសគោលនយោបាយ។ ទៅធ្វើកិច្ចព្រមព្រៀងអ្វីមួយ ជាមួយប្រទេសមួយ ហ៊ានតែខុសមួយពាក្យ ហើយពាក្យការទូតនេះគ្រោះថ្នាក់។ បើយើងអត់យល់អត់បានទេ។ យើងបកជាអង់គ្លេសគឺពិបាកតែម្តង។ ឧទាហរណ៍គេអញ្ជើញយើងទៅធ្វើអ្វីមួយ។ យើងឆ្លើយថាខ្ញុំនឹងពិចារណា។ ភាសាការទូតថា no ទៅហើយ។ បើអង់គ្លេសបកថានឹងពិចារណា។ ភាសាការទូតគឺ no រវាងពាក្យ welcome និងពាក្យ support ខុសគ្នាដាច់។ ខុសតែមួយពាក្យគឺខុសន័យតែម្តង។ Welcome បានន័យថាមិន support មិនបដិសេធទេ គ្រាន់តែស្វាគមន៍ការលើកឡើង តែអត់ពាក់ព័ន្ធជាមួយទេ។ តែបើខ្ញុំគាំទ្រស្មើនឹងចូលទៅគាំទ្រ។ អញ្ចឹងបានមួយពាក្យៗសំខាន់ណាស់។ ការងារកាន់តែធំ កាន់តែមានការប្រុងប្រយ័ត្ន។
ថ្ងៃមុនខ្ញុំទទួលគណប្រតិភូបារាំង។ នេះខ្ញុំចេះបារាំងបន្តិចបន្តួច។ ខ្ញុំប្រាប់គាត់ថា ខ្ញុំមិនចង់ឃើញស្ថានភាពនៅអ៊ុយក្រែនឈានចូលដល់ស្ថានភាពនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលអាចមានការវាយគ្នានៅតៃវ៉ាន់នោះទេ។ អ្នកបកប្រែភ្លេចពាក្យ … ខ្ញុំនិយាយថា “ je ne peux pas voir la situation …” ស្រាប់តែអ្នកបកប្រែថា “je veux que la situation …” ស្រាប់តែភ្ញៀវបារាំងបើកភ្នែកភ្លឹះៗ។ អ្នកបកប្រែថា ខ្ញុំចង់ឃើញ situation សង្រ្គាមនៅនោះ … ការងារតូច ការងារសំខាន់គឺត្រូវប្រគល់ភារកិច្ចឲ្យច្បាស់លាស់។ ដូចនេះ ក្តាប់គោលគំនិតឲ្យបានច្បាស់លាស់។ បើក្នុងកងទ័ពគ្រោះថ្នាក់ខ្លាំង។ ថាកុំឲ្យទៅតាមគេ ស្រាប់តែចេញទៅតាមគេ បាត់ទីតាំង។
(៣១) ក្ដាប់គោលគំនិតថ្នាក់លើ ធ្វើឲ្យលះ ដោយច្នៃប្រឌិត តាមលទ្ធភាពក្នុងដែននៃសិទ្ធិ
ធ្វើឲ្យលះ។ បានន័យថាម៉េច? មិនមែនថាយើងអត់មានបញ្ហានោះទេ។ ទី១ ក្ដាប់គោលគំនិតថ្នាក់លើឲ្យបាន។ ទី២ ធ្វើឲ្យលះ គឺត្រូវព្យាយាមដោះស្រាយបញ្ហាតាមលទ្ធភាពដែលយើងធ្វើទៅបាន។ មិនមែនបន្ដិចក៏រាយការណ៍ សុំគោលការណ៍ដែរទេ។ ត្រូវព្យាយាមដោះស្រាយក្នុងដែននៃសិទ្ធិរបស់ខ្លួន ដោយច្នៃប្រឌិត តែធ្វើយ៉ាងណាកុំឲ្យខុសគោលគំនិតថ្នាក់លើ (បើខុស)នោះជាគ្រោះថ្នាក់។ អ្នកខ្លះច្នៃប្រឌិតមែន ច្នៃខុសពីគោលគំនិតថ្នាក់លើប្រគល់ឲ្យ។ ថ្នាក់លើឲ្យទិញ coke អត់ជាតិស្ករ។ ទៅហាងនឹងថាមិនមាន គាត់ក៏យក coke ធម្មតាមក។ គាត់ដោះបានមែន ប៉ុន្ដែខុសគោលការណ៍។ ពេលដែលប្រគល់ភារកិច្ចឲ្យ យើងមានគោលគំនិត អត់ចាំបាច់ពន្យល់ទេ។ ខ្ញុំប្រាប់ថាទៅយករបស់ហ្នឹងមក ខ្ញុំអត់ចាំបាច់ត្រូវអង្គុយ ១ម៉ោង ពន្យល់ថាហេតុអ្វី(បានឲ្យទៅយករបស់ហ្នឹងទេ)។ គាត់ទៅគាត់ច្នៃម៉េច ស្ទាក់គេម៉េច កុំឲ្យគេបិទទ្វារចោល ឬមួយយ៉ាងម៉េច ប៉ុន្ដែ(ត្រូវ)មកវិញឲ្យខ្ញុំរបស់ហ្នឹង។ បើសិនមិនបានរបស់ហ្នឹង បើគេបិទ គាត់ត្រូវរាយការណ៍មកខ្ញុំ ដើម្បីខ្ញុំឲ្យគោលការណ៍ … តែមុនធ្វើ គាត់ត្រូវរាយការណ៍មកខ្ញុំ ថាឥឡូវអត់មាន សុំយករបស់ផ្សេងវិញ(បានទេ) … នេះហើយហៅថា ធ្វើឲ្យលះ។ ធ្វើឲ្យលឿន ឲ្យលះ ហើយដោះស្រាយ(បញ្ហា)ចំពោះមុខ តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។